Regulacje CFC. Kolejne obowiązki

Do 30 września 2016 r. podatnicy posiadający udziały w spółkach zagranicznych stanowiących CFC są zobowiązani do przygotowania ewidencji zapewniającej określenie wysokości dochodu za rok 2015.

Publikacja: 08.06.2016 06:50

Regulacje CFC. Kolejne obowiązki

Foto: 123RF

Przepisy wprowadzające w ży- cie reżim zagranicznej spółki kontrolowanej (w skrócie CFC od ang. Controlled Foreign Company), obowiązują już od początku zeszłego roku, jednak dopiero w tym roku, po raz pierwszy, podatnicy posiadający udziały w CFC będą musieli przygotować odpowiednie ewidencje, złożyć zeznanie i zapłacić podatek. Należy pamiętać, że obowiązek ten dotyczy zarówno osób prawnych, jak i osób fizycznych posiadających udziały, prawa głosy lub prawo do udziału w zysku CFC.

Do 30 września 2016 r. podatnicy posiadający udziały w spółkach zagranicznych stanowiących CFC są zobowiązani do przygotowania odpowiedniej ewidencji zapewniającej określenie wysokości dochodu CFC za rok 2015, a także do złożenia deklaracji CIT-CFC/PIT-CFC oraz zapłaty należnego podatku.

Podstawowa stawka CIT w państwach europejskich.

Podstawowa stawka CIT w państwach europejskich.

Rzeczpospolita

Co to jest CFC

Regulacje CFC są stosowane w większości państw OECD. Zostały stworzone w celu przeciwdziałania erozji podstawy opodatkowania oraz zniechęcenia podatników do „przerzucania" dochodów do państw, gdzie nie ma podatku dochodowego lub gdzie jego stawka jest na niskim poziomie.

Jak klasyfikować

Kiedy zagraniczna spółka będzie CFC dla polskiego podatnika?

Pierwszy przypadek dotyczy sytuacji, gdy zagraniczna spółka (w której podatnik posiada udziały/prawa głosu/prawo do udziału w zysku) ma siedzibę lub zarząd w państwie stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (np. Lichtenstein, Panama) lub w państwie, z którym Polska nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania bądź UE nie zawarła umowy międzynarodowej, będącej podstawą do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.

Kiedy CFC prowadzi rzeczywistą działalność.

Kiedy CFC prowadzi rzeczywistą działalność.

Rzeczpospolita

Uwaga! Jest to samodzielne kryterium decydujące o uznaniu takiej spółki zagranicznej za CFC. Wysokość posiadanego udziału/praw głosu/prawa do udziału w zysku czy rodzaj dochodów osiąganych przez CFC nie ma znaczenia dla tej kwalifikacji.

W innych przypadkach spółka zagraniczna będzie stanowić CFC tylko wtedy, gdy spełni łącznie następujące warunki:

Kryteria charakterystyczne dla CFC.

Kryteria charakterystyczne dla CFC.

Rzeczpospolita

- podatnik posiada nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 25 proc. udziałów (lub praw głosu lub praw do udziału w zysku) w tej spółce,

- co najmniej 50 proc. przychodów tej spółki pochodzi z dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, przychodów ze zbycia udziałów (akcji), wierzytelności, odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, poręczeń i gwarancji, a także przychodów z praw autorskich, praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw, a także zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych (tzw. przychody pasywne),

- co najmniej jeden rodzaj ww. przychodów uzyskiwanych przez tę spółkę, podlega w państwie jej siedziby lub zarządu opodatkowaniu według stawki podatku dochodowego obowiązującej w tym państwie niższej o co najmniej 25 proc. od stawki 19 proc. (tj. stawka CIT 14,25 proc. lub niższa) lub podlega zwolnieniu lub wyłączeniu z opodatkowania CIT w tym państwie (chyba że przychody te podlegają zwolnieniu na podstawie przepisów Parent-Subsidiary Directive).

Uwaga! Nie należy sugerować się jedynie podstawową stawką CIT, ponieważ spora część państw posiada odrębną stawkę dla opodatkowania przychodów pasywnych.

Przykład

W Irlandii, gdzie podstawowa stawka CIT wynosi 12,5 proc., stawka dla przychodów pasywnych, obejmujących m.in. dywidendy, odsetki, należności licencyjne, wynosi 25 proc.

Poza tym, określone dochody uzyskiwane przez zagraniczną spółkę mogą podlegać zwolnieniu lub wyłączeniu z opodatkowania.

Rejestr i ewidencje

Podatnicy posiadający:

- co najmniej 25 proc. udziałów (praw głosu lub praw do udziału w zysku) w spółce zagranicznej, lub

- udziały (prawa głosu lub prawo do udziału w zysku), bez względu na wysokość, w spółce mającej siedzibę lub zarząd w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. raje podatkowe), jak i w państwach, z którymi Polska nie zawarła umowy międzynarodowej o unikaniu podwójnego opodatkowania lub UE nie zawarła umowy międzynarodowej, będącej podstawą do uzyskania informacji podatkowych,

– są zobowiązani do prowadzenia stosownego rejestru takich spółek.

Ponadto, po zakończeniu roku podatkowego, nie później niż przed upływem ter- minu do złożenia zeznania CIT-CFC/PIT-CFC (tj. dziewięć miesięcy od zakończenia roku podatkowego CFC), podatnicy muszą zaewidencjonować zdarzenia zaistniałe w CFC w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Ewidencja musi obejmować także środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, jak również informacje niezbędne do określenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.

Chodzi o dodatkową, odrębną od ksiąg rachunkowych podatnika ewidencję, umożliwiającą ustalenie dochodu podatkowego CFC, ale według polskich zasad podatkowych.

Uwaga! Obowiązek ten nie dotyczy sytuacji, gdzie CFC zlokalizowana jest na terenie UE lub EOG i prowadzi tzw. rzeczywistą działalność gospodarczą.

Ewidencje i rejestr powinny być udostępnianie na żądanie organu podatkowego w ciągu siedmiu dni od przedstawienia takiego żądania. Jeżeli podatnik nie udostępni ewidencji lub rejestru w terminie albo ustalenie dochodu CFC na ich podstawie nie będzie możliwe, to wówczas dochód CFC będzie podlegać oszacowaniu przez organ podatkowy, przy uwzględnieniu przedmiotu działalności (rodzaju transakcji), z której dochód został osiągnięty. Do określenia dochodu w drodze oszacowania będą miały zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej.

Sposób liczenia

Dochód uzyskany przez CFC podlega opodatkowaniu stawką 19 proc., proporcjonalnie do posiadanego w niej udziału związanego z prawem do uczestnictwa w jej zyskach. Dochodem jest, uzyskana w roku podatkowym, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami uzyskania przychodów. Warto podkreślić, że opodatkowaniu podlegają wszystkie dochody CFC, a nie tylko dochody (przychody) pasywne. Dochodu nie pomniejsza się o straty z lat ubiegłych.

Przychody oraz koszty uzyskania przychodów określane są na podstawie polskiej ustawy o CIT. W praktyce oznacza to, że dochód podatkowy CFC będzie liczony dwa razy – raz zgodnie z przepisami podatkowymi państwa, w którym CFC ma rezydencję podatkową i drugi raz zgodnie z przepisami polskimi. Dochód wyliczany dla polskich celów podatkowych obniża się ponadto o kwoty dywidendy otrzymanej przez podatnika od CFC oraz kwoty z odpłatnego zbycia przez podatnika udziału w CFC. Kwoty z ww. tytułów nieodliczone w danym roku podatkowym podlegają odliczeniu w następnych, kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych.

Kryteria charakterystyczne dla CFC

Przykład

Informacje umożliwiające przygotowanie ewidencji podatnik będzie musiał uzyskać od CFC. W przypadku spółek celowych, które nie prowadzą rzeczywistej działalności lub liczba zawieranych przez nie transakcji jest niewielka, natomiast wiedza udziałowca o nich spora, przygotowanie nie powinno sprawić kłopotu. Jednak w przypadku spółek zlokalizowanych poza UE lub EOG, prowadzących rzeczywistą działalność gospodarczą, przygotowanie ewidencji, ze względu na liczbę zdarzeń gospodarczych, może być pracochłonnym wyzwaniem.

Podatek dochodowy obniża się o zapłacony przez CFC podatek dochodowy proporcjonalnie do posiadanego w niej udziału.

Samo bycie udziałowcem w spółce zagranicznej, która spełnia kryteria uznania jej za CFC, nie przesądza o konieczności zapłaty podatku.

Nie zawsze trzeba płacić

Jeżeli przychody CFC nie przekraczają w roku podatkowym równowartości 250 000 euro, to nie powstanie obowiązek podatkowy. Gdy CFC prowadzi tzw. rzeczywistą działalność gospodarczą w państwie UE lub na obszarze EOG, gdzie podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów, obowiązek podatkowy nie powstanie bez względu na poziom osiąganych przez CFC przychodów. Z kolei, gdy CFC prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, ale poza UE lub EOG i tam podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów, to obowiązek podatkowy nie powstanie, pod warunkiem, że dochód CFC nie przekracza 10 proc. przychodów a państwo, w którym podlega opodatkowaniu, ma podpisaną z polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania lub inną umowę, której stroną jest Polska lub UE, umożliwiającą uzyskanie informacji podatkowych.

Ustawy o CIT oraz o PIT wskazują, aby przy ocenie, czy CFC prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, brać pod uwagę w szczególności pięć przesłanek.

Gdy rok obrotowy nie pokrywa się z kalendarzowym

Termin 30 września 2016 r. dotyczy tych CFC, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. W pozostałych przypadkach upłynie on z końcem dziewiątego miesiąca od zakończenia roku podatkowego. Jeżeli CFC nie ma ustalonego roku podatkowego albo rok ten przekracza okres kolejnych, następujących po sobie 12 miesięcy, to przyjmuje się, że rokiem podatkowym zagranicznej spółki kontrolowanej jest rok podatkowy podatnika.

Przepisy wprowadzające w ży- cie reżim zagranicznej spółki kontrolowanej (w skrócie CFC od ang. Controlled Foreign Company), obowiązują już od początku zeszłego roku, jednak dopiero w tym roku, po raz pierwszy, podatnicy posiadający udziały w CFC będą musieli przygotować odpowiednie ewidencje, złożyć zeznanie i zapłacić podatek. Należy pamiętać, że obowiązek ten dotyczy zarówno osób prawnych, jak i osób fizycznych posiadających udziały, prawa głosy lub prawo do udziału w zysku CFC.

Pozostało 94% artykułu
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego