Odsetki od kredytu na pokrycie wkładu do spółki nie są kosztem

Wniesienie wkładu nie jest źródłem przychodu spółki, a poniesione z tego tytułu wydatki nie są związane z pozostałymi przychodami uzyskiwanymi przez osobę prawną z działalności bezpośrednio przez nią prowadzonej. Tym samym, wydatki poniesione na sfinansowanie wkładu do spółki osobowej nie spełniają przesłanki związku z przychodem - wymaganej, aby uznać je za koszty podatkowe.

Publikacja: 07.06.2020 02:00

Odsetki od kredytu na pokrycie wkładu do spółki nie są kosztem

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 20 lutego 2020 r. (I SA/Kr 1323/19).

Spółka z o.o. zamierzała założyć z drugim wspólnikiem spółkę komandytową. W celu pozyskania finansowania na ten cel miała zamiar zawrzeć umowę pożyczki lub umowę kredytu bankowego. Całość otrzymanych z finansowania środków miała być wniesiona jako wkład do spółki osobowej. Do momentu spłaty kwoty głównej pożyczki lub kredytu, spółka byłaby zobowiązana uiszczać wynagrodzenie w postaci odsetek za skorzystanie z zewnętrznego finansowania. Zdaniem spółki odsetki od uzyskanego finansowania zewnętrznego są kosztami uzyskania przychodów związanymi z przychodami innymi niż przychody z zysków kapitałowych, a spółka będzie uprawniona do pomniejszenia przychodów z bieżącej działalności gospodarczej o zapłacone odsetki od zaciągniętej pożyczki/kredytu.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów