fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Prawo autorskie: dokumentacja techniczna programu to też dzieło

123RF
Autorskie koszty przysługują twórcom nie tylko samego oprogramowania.

Od początku tego roku wiele wątpliwości budzi kwestia 50-proc. kosztów uzyskania przychodów przysługujących twórcom. Ich zastosowanie zostało zawężone tylko do określonych grup osób tworzących dzieła w rozumieniu prawa autorskiego. Jednak nowe przepisy wciąż pozostawiają wątpliwości.

Jedną z nich jest opodatkowanie twórców programów komputerowych. Wprawdzie art. 22 ust. 9b ustawy o PIT przyznaje im prawo do 50-proc. kosztów, ale nie precyzuje, jakie konkretnie czynności twórcze są tak traktowane. W szczególności przepis ten nie przewiduje, czy „dziełem" jest tylko tworzenie kodów źródłowych, czy również tworzenie dokumentacji technicznej, w tym np. specyfikacji systemu, specyfikacji projektu i instrukcji użytkownika.

Wydana 1 czerwca 2018 r. interpretacja prawa podatkowego może rzucić nieco światła na tę kwestię. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał rację podatnikowi, który jako dzieła potraktował taką dokumentację techniczną oraz szereg innych czynności. We wniosku wymieniono m.in. „tworzenie architektury i projektowanie systemu oraz jego komponentów z uwzględnieniem docelowego środowiska działania".

W interpretacji zawarto jednak kilka warunków dla zastosowania autorskiej preferencji, w tym prowadzenie ewidencji stworzonych prac twórczych. Zaznaczono, że pracodawca powinien wyodrębnić wartość wynagrodzenia pracownika (a nie jego czasu pracy) przypadającą na tworzenie dzieł.

nr interp.:0115-KDIT2-1.40 11.82.2018.2.MK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA