Ulga IP Box dostępna dla tworzących oprogramowanie z branży IT

Dochód z tytułu naliczonej w cenie usługi opłaty za prawo do korzystania z programu komputerowego kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W konsekwencji, może być on opodatkowany stawką 5 proc., przy spełnieniu ustawowych warunków.

Publikacja: 29.05.2019 06:50

Ulga IP Box dostępna dla tworzących oprogramowanie z branży IT

Foto: Adobe Stock

Konkluzję tę potwierdza interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 24 kwietnia 2019 r. (0112-KDIL3-3.4011.25.2019.2.DS).

Czytaj także: Innovation Box - nowa ulga w PIT i CIT od 1 stycznia 2019

Podatnik prowadzi działalność w branży IT, polegającą na wytwarzaniu, rozwoju i wdrażaniu oprogramowania do usprawniania łańcucha logistycznego w firmach. Prowadził regularne prace rozwojowe, testując rozwiązania prototypowe, badając nowe modele łańcucha dostaw, których efektem była integracja z nowymi przewoźnikami, liczne usprawnienia interfejsu użytkownika, dodawanie funkcjonalności usług dodatkowych. Opłata za prawo do korzystania z programu komputerowego podatnika jest uwzględniona w cenie sprzedaży usługi, zamówionej przez kontrahenta. Oprogramowanie było i jest wytwarzane, rozwijane w sposób systematyczny. Wnioskodawca nieustannie opracowuje nowe funkcjonalności, testuje rozwiązania prototypowe. Obecnie prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, przy czym zamierza prowadzić osobną ewidencję kosztów i dochodów uzyskanych z oprogramowania.

Oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1191 ze zm.). Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane prawo własności intelektualnej, jeśli jego wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszeniem jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Dochodem kwalifikującym się do ulgi IP Box jest dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również, co istotne, dochód z tego składnika aktywów, uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi, określany na zasadzie ceny rynkowej.

Korzystanie z IP Box wiąże się z dodatkowymi obowiązkami po stronie podatników, w szczególności z obowiązkiem prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Dorota Majcher-Czyż menedżer w dziale doradztwa podatkowego Deloitte

Przepisy ustaw o CIT oraz o PIT, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r., umożliwiają stosowa nie preferencyjnej stawki w wysokości 5 proc. od dochodów uzyskiwanych przez podatnika z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Wśród kwalifikowanych praw własności intelektualnej przepisy wymieniają prawa autorskie do oprogramowania komputerowego wytwarzanego, ulepszanego lub rozwijanego w prowadzonej przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej, co umożliwia korzystanie z tej ulgi podmiotom z branży IT, rozwijającym innowacyjne rozwiązania.

Kluczowe dla korzystania z preferencyjnej stawki będzie odpowiednie zidentyfikowanie, udokumentowanie i ewidencjonowanie kwalifikowanych praw i form ich komercjalizacji, prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej oraz kosztów i dochodów, w tym wyodrębnienie kwalifikowanych kosztów w ewidencji rachunkowej. Podstawę opodatkowania w przypadku IP Box stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnych, osiągniętych w roku podatkowym. Wysokość takiego dochodu ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i tzw. wskaźnika, którego wzór został zamieszczony w ustawach o CIT i o PIT.

Z uwagi na wymogi formalne skorzystania z IP Box, spółki z branży IT mogą rozważyć równoczesne skorzystanie z IP Box wraz z innymi preferencjami podatkowymi, tj. z ulgą na działalność badawczo-rozwojową (CIT/PIT) oraz 50-proc. kosztami uzyskania przychodów do części wynagrodzenia z umowy o pracę przysługującego pracownikom tworzącym utwory w rozumieniu prawa autorskiego w ramach działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, aby maksymalizować uzyskanie preferencji podatkowych Należy zwrócić uwagę na pokrywanie się części przesłanek skorzystania z wymienionych preferencji, np. wymóg dokumentowania działalności badawczo-rozwojowej, prowadzenie ewidencji utworów. Tak więc wdrożenie jednej z wymienionych ulg ułatwi stosowanie kolejnych.

Należy zaznaczyć, że prawo do programu komputerowego nie podlega formalnej rejestracji, w odróżnieniu od pozostałych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Należy więc uznać, że podmioty z branży IT mogą być istotnymi beneficjentem IP Box.

Konkluzję tę potwierdza interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 24 kwietnia 2019 r. (0112-KDIL3-3.4011.25.2019.2.DS).

Czytaj także: Innovation Box - nowa ulga w PIT i CIT od 1 stycznia 2019

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe