fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Opłatę rezerwacyjną za częstotliwość 5G można rozliczać proporcjonalnie do zakończenia rezerwacji - 30 czerwca 2035 r.

Adobe Stock
Firma, która uzyska rezerwację na korzystanie do 2035 r. z częstotliwości nowej generacji, rozliczy koszty podatkowe proporcjonalnie do zakończenia tego okresu.

Mimo iż opłatę rezerwacyjną za częstotliwość 5G ponosi się jednorazowo w 2020 r., to można ją rozliczać proporcjonalnie do zakończenia rezerwacji, czyli do 30 czerwca 2035 r. Zaakceptowała to skarbówka w najnowszej interpretacji.

Sprawa dotyczyła spółki świadczącej usługi telekomunikacyjne, która wykorzystuje technologie 2G, 3G oraz 4G (LTE). Chce jednak oferować klientom usługi w najnowszej technologii – sieci komórkowej 5G, która umożliwia o wiele szybsze i stabilniejsze połączenia oraz transmisję danych.

Zarządzaniem zasobami częstotliwości zajmuje się prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który dokonuje rezerwacji częstotliwości na dany okres. Spółka chce przystąpić do aukcji na rezerwację czterech bloków częstotliwości 5G. Każdy uczestnik uzyska tylko jedną rezerwację (blok). Minimalna kwota, jaką musi zadeklarować za dany blok, wynosi 450 mln zł (cena wywoławcza). Podstawą dokonania rezerwacji będzie decyzja administracyjna prezesa UKE. Przyznane częstotliwości można wykorzystywać do 30 czerwca 2035 r.

Czytaj także:

Jeśli spółka otrzyma częstotliwość, musi wnieść jednorazową opłatę rezerwacyjną na rzecz Skarbu Państwa. Na jej poczet zostanie zaliczone wadium wniesione na etapie postępowania aukcyjnego, wynoszące 182 mln zł. Sama opłata nie jest jeszcze znana, ale z uwagi na cenę wywoławczą będzie to nie mniej niż 450 mln zł.

Spółka przypuszcza, że w tym roku nie uzyska raczej przychodów ze świadczenia usług w technologii 5G. Dlatego zapytała, czy może zaliczyć opłatę rezerwacyjną do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy rezerwacja, czyli do 30 czerwca 2035 r. Powołała się na art. 15 ust. 4d ustawy o CIT, zgodnie z którym tzw. koszty pośrednie są potrącalne w dacie ich poniesienia. Ale jeśli dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku, są potrącane proporcjonalnie do długości tego okresu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się na takie rozwiązanie. Uznał, że opłaty za rezerwację powinny być odliczane proporcjonalnie do czasu jej trwania, co pozwoli na równomierne rozłożenie kosztów w latach następnych, kiedy spółka będzie osiągała przychody ze świadczenia usług w technologii 5G.

Wcześniej dyrektor KIS zajął podobne stanowisko w odniesieniu do jednorazowej opłaty za koncesję (interpretacja nr 0111-KDIB1-3.4010.548.2018. 1.AN). Zgodził się, że opłata za koncesję warunkuje prowadzenie działalności i uzyskiwanie przychodów w dłuższym okresie. Zasadne jest więc ujmowanie jej jako koszt do celów podatkowych proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy.

Numer interpretacji: 0114-KDIP2-2.4010.115.2020.1.SJ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA