Wydatki na kaski i odzież ochronną do jazdy motocyklem firmowym są kosztem podatkowym - wyrok NSA

Wydatki na kaski i odzież ochronną do jazdy motocyklem firmowym są kosztem podatkowym, nawet bez logo.

Publikacja: 26.05.2021 07:38

Wydatki na kaski i odzież ochronną do jazdy motocyklem firmowym są kosztem podatkowym - wyrok NSA

Foto: Adobe Stock

Zatłoczone miasta coraz bardziej dają się we znaki nie tylko zwykłym mieszkańcom, ale i przedsiębiorcom. Trudno się więc dziwić, że wiele firm przesadza swoich pracowników na jednoślady. Pozwalają na szybki dojazd do klienta czy kontrahenta, a nierzadko jest to rozwiązanie ekologiczne, np. coraz popularniejsze w dużych miastach skutery elektryczne.

Podatkowo też mogą się opłacić. Naczelny Sąd Administracyjny – wbrew stanowisku fiskusa – uznał niedawno, że wydatki na kaski i odzież ochronną do jazdy motocyklem firmowym są kosztem podatkowym.

Czytaj także:

Dojeżdża motorem do klienta, odliczy zakup ubrania - interpretacja podatkowa

Załoga na dwóch kółkach

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy zajmującego się tworzeniem, wdrażaniem i eksploatacją oprogramowania komputerowego oraz związanym z tym doradztwem. We wniosku o interpretacje wyjaśnił, że usługi świadczone są w wielu lokalizacjach, tj. biurach klientów.

Żeby usprawnić obsługę, planuje zakupić dla załogi jednoślady – motocykle lub motorowery, np. skutery o wartości do 20 tys. euro. Co do wydatków na ich wyposażenie i środki ochrony stwierdził, że nie mają ani bezpośredniego, ani pośredniego związku z osiągnięciem przychodów bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. W ocenie urzędników, żeby wydatki na zakup kasku czy odzieży lub ochraniaczy można było uznać za koszty, ubiór musiałby spełniać określone wymogi, tj. być opatrzony cechami charakterystycznymi dla firmy.

W opisanej sytuacji nie będą miały logo. Fiskus zauważył, że bezpośrednim celem ich zakupu będzie ochrona zdrowia, a to oznacza wydatki o charakterze osobistym, które kosztów nie dają.

Podatnik zaskarżył interpretację i wygrał. Najpierw rację przyznał mu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Zauważył, że w świetle wniosku motocykle i motorowery będą służyły tylko do prowadzonej działalności gospodarczej. Taki sam wyłączny cel zadeklarował wobec zakupu spornych środków ochrony, tj. kasków, odzieży ochronnej, ochraniaczy.

Doszło więc do sytuacji, że fiskus respektował oświadczenie skarżącego co do celu zakupu motocykli i motorowerów, ale tylko w części. Tymczasem w ocenie WSA w Warszawie nie można zaakceptować sztucznego, niezrozumiałego, dychotomicznego podziału rzeczy zakupionych do tego samego celu związanego z działalnością gospodarczą i służących osiągnięciu, zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Wszystkie te rzeczy zachowują wymagany przepisami ten sam związek z przychodami.

Racjonalny wybór

Podobnego zdania był NSA. Zauważył, że sprawa dotyczy interpretacji. Podatnik we wniosku jednoznacznie stwierdził zaś, że kaski i odzież ochronna będą używane wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Takiego stanu faktycznego musi dotyczyć więc ocena prawna wyrażona przez organ interpretacyjny.

Podatnik dla zmaksymalizowania ilości wykonanych usług postanowił, że on i osoby pracujące w jego firmie będą poruszać się po mieście motocyklami i motorowerami. W ocenie NSA tego rodzaju rozwiązanie należy uznać za racjonalne i uzasadnione gospodarczo. I nie ma racjonalnego uzasadnienia, dlaczego akurat wydatki na kaski i odzież nie mogą być kosztem.

Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się, że zakup odzieży zasadniczo jest traktowany na potrzeby osobiste, niezwiązane z prowadzoną działalnością. Jak przypomniał w pisemnym uzasadnieniu sędzia NSA Tomasz Kolanowski, garnitur, koszula czy inne elementy garderoby są ze swej natury rzeczami osobistymi, których zakup nie zalicza się do kosztów, bez względu na to, czy i w jakim stopniu są używane w trakcie wykonywanej działalności.

Jednak zdaniem sądu, jeżeli podatnik kupuje odzież specjalistyczną – tu: kaski i odzież ochronną do jazdy motocyklem, wyłącznie do celów związanych z działalnością, w której będzie to jedyny sposób przemieszczania się, a używanie obiektywnie jest niezbędne – to ocena wydatków musi uwzględniać te okoliczności.

W spornym przypadku logo nie jest warunkiem koniecznym odliczenia kosztów. Ta odzież ma bowiem charakter specjalistyczny, ściśle powiązany z ideą prowadzenia działalności. Oznakowanie odzieży logo firmy ma w takiej sytuacji znaczenie drugorzędne.

Co więcej, zdaniem NSA nawet brak prawnego obowiązku korzystania z kasku lub innego elementu wyposażenia w czasie jazdy pojazdem jednośladowym, używanym w działalności gospodarczej nie przekreślałby koniecznego związku pomiędzy wydatkiem a przychodem z tej działalności.

Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 2865/18

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Artur Nowak, radca prawny, partner w kancelarii DZP Domański Zakrzewski Palinka

Stanowisko NSA jest słuszne, zwłaszcza w tak przedstawionym stanie faktycznym. Z wniosku podatnika wynikało bowiem jasno, że motocykl wraz z kaskiem i odzieżą ochronną będzie używany wyłącznie do jego działalności gospodarczej. Przemieszczanie się do siedzib klientów jest elementem większości rodzajów działalności gospodarczych, w tym w szczególności o charakterze usługowym. Z kolei wybór środka lokomocji niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej jest wyłącznym uprawnieniem podatnika. Jeżeli używanie danego środka lokomocji wymaga określonego rodzaju odzieży, w tym wypadku słusznie nazwanej przez sąd specjalistyczną, to jej zakup powinien być uznany za koszt uzyskania przychodu. A o prawie do ich rozliczenia nie powinno decydować logo.

Zatłoczone miasta coraz bardziej dają się we znaki nie tylko zwykłym mieszkańcom, ale i przedsiębiorcom. Trudno się więc dziwić, że wiele firm przesadza swoich pracowników na jednoślady. Pozwalają na szybki dojazd do klienta czy kontrahenta, a nierzadko jest to rozwiązanie ekologiczne, np. coraz popularniejsze w dużych miastach skutery elektryczne.

Podatkowo też mogą się opłacić. Naczelny Sąd Administracyjny – wbrew stanowisku fiskusa – uznał niedawno, że wydatki na kaski i odzież ochronną do jazdy motocyklem firmowym są kosztem podatkowym.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara