fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Optymalizacja podatkowa: fiskus chce wiedzieć o oszczędnościach firm

www.sxc.hu
Ministerstwo Finansów chce zobowiązać firmy do ujawniania optymalizacji. Zapowiada też nowy mechanizm ochrony praw podatnika.

Takie zapowiedzi złożył wiceminister finansów Paweł Gruza podczas czwartkowego spotkania z posłami sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Z przedstawionej przez niego strategii podatkowej rządu wobec przedsiębiorców wynika, że z jednej strony firmy zostaną obciążone nowymi obowiązkami, z drugiej zaś – będą mogły liczyć na lepsze zabezpieczenie swoich praw.

Ujawnić przyszłe korzyści

Już w przyszłym tygodniu ma się pojawić projekt ustawy, która – według wiceministra – będzie kolejnym krokiem w zwalczaniu agresywnych optymalizacji.

– Ma to na celu zniwelowanie różnic w opodatkowaniu między firmami polskimi i międzynarodowymi – powiedział Gruza. Wskazał, że konkretnie będzie to realizacja działania nr 12 OECD w zakresie przeciwdziałania erozji bazy podatkowej i przerzucania dochodów. Więcej szczegółów nie ujawnił.

Sprawdziliśmy, co minister miał na myśli. Wspomniane działanie nr 12 Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), opublikowane w maju 2015 r., dotyczy nałożenia obowiązku ujawniania schematów planowania podatkowego. Mieliby to robić podatnicy przygotowujący struktury przynoszące oszczędności podatkowe. Obowiązek ten objąłby też osoby aktywnie współpracujące przy tworzeniu takich schematów. Innymi słowy – można przypuszczać, że chodzi o nałożenie swoistego obowiązku donoszenia podatników na samych siebie.

OECD przyznaje jednak w swoim dokumencie, że nie każdy schemat, który podlegałby takiemu raportowaniu, musi zostać uznany za unikanie opodatkowania. Organizacja ta zaleca też krajom członkowskim (w tym Polsce), by ustanowić próg korzyści podatkowych, powyżej którego taki obowiązek by się pojawiał.

Rzecznik po nowemu

Paweł Gruza zapowiedział też stworzenie mechanizmu weryfikacji działań aparatu skarbowego innej niż sądowa. – Nie chcę używać pojęcia „rzecznik praw podatnika", ale celem tego mechanizmu byłaby racjonalizacja działań aparatu skarbowego – powiedział wiceminister. Zasugerował, że w tym celu mógłby zostać powołany nowy departament w Ministerstwie Finansów.

Propozycję taką chwali Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, przewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. – Dziś często mamy do czynienia z co najmniej kontrowersyjnymi działaniami służb skarbowych, które np. stawiają zarzuty przedsiębiorcom nieświadomie wciągniętym w mechanizmy oszustw podatkowych. W takich sprawach przydałaby się instytucja, która nadzorowałaby postępowania prowadzone przez władze skarbowe – przyznaje Nikończyk.

Zaznacza on jednak, że aby taka instytucja była skuteczna, powinna nie tylko przyjmować skargi podatników, ale też mieć konkretne kompetencje. – Chodzi o możliwość interweniowania w konkretnych postępowaniach, by zapewnić respektowanie praw podatnika – wyjaśnia ekspert.

Pomysł powołania odrębnej instytucji rzecznika praw podatnika pojawił się w 2012 r. Wówczas posłowie złożyli projekt ustawy. Jednak do jej uchwalenia nie doszło.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.rochowicz@rp.pl

Opinia

Patrycja Goździowska, doradca podatkowy, partner w kancelarii SSW

Zalecenia OECD, które chce wdrożyć Ministerstwo Finansów, dotyczą obowiązkowego ujawniania władzom skarbowym planowanych schematów biznesowych, które mają przynieść korzyści podatkowe. Takie wymogi wdrożono zresztą w Wielkiej Brytanii już w 2004 r. OECD pozostawia krajom członkowskim sporo swobody w ustaleniu, jak takie informowanie ma wyglądać. Zaleca jednak ustanowienie pewnego kwotowego progu korzyści, po ktorego przekroczeniu powstaje obowiązek. Można się spodziewać, że taki właśnie obowiązek zostanie wprowadzony i w Polsce, choć otwartą kwestią pozostaje, jaki będzie ów próg i czy np. trzeba będzie ujawnić schematy optymalizacyjne wprowadzone przed wejściem w życie nowych przepisów. Brzmienie zaleceń OECD wskazuje, że za dostarczanie informacji mają być odpowiedzialni nie tylko podatnicy, ale też współtworzący te schematy eksperci, w tym np. doradcy podatkowi.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA