Jednorazowa amortyzacja COVID-19 nie dla sprzętu medycznego

Podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów od wartości początkowej środków trwałych, które zostały nabyte w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa i wprowadzone do ewidencji w 2020 r.

Aktualizacja: 24.05.2020 18:29 Publikacja: 24.05.2020 14:09

Jednorazowa amortyzacja COVID-19 nie dla sprzętu medycznego

Foto: Adobe Stock

Stosownie do przepisów obowiązujących od 31 marca 2020 r. podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, które zostały nabyte w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem

COVID-19 i wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w 2020 r. (art. 52s ust. 1 ustawy o PIT i art. 38k ust. 1 ustawy o CIT).

Przez „przeciwdziałanie COVID-19" rozumie się przy tym wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych, choroby (zob. art. 2 ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o COVID-19).

Towary, które zostały nabyte w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, to w szczególności: maseczki ochronne, respiratory, środki odkażające, medyczna odzież ochronna, ochraniacze na obuwie, rękawiczki, okulary, gogle, środki do dezynfekcji i higieny rąk (zob. art. 52s ust. 2 ustawy o PIT i art. 38k ust. 2 ustawy o CIT).

W świetle tych przepisów należy zatem uznać, że jednorazowa amortyzacja w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 dotyczy tylko i wyłącznie tych środków trwałych, które zostały nabyte w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. Nie dotyczy natomiast sprzętu medycznego, który został nabyty w celu leczenia chorych na COVID-19, np. respiratorów. W tym przypadku stosujemy ogólne zasady amortyzacji.

Czytaj także:

Koronawirus: Produkcja masek i respiratorów z szybszą amortyzacją

Na jakiej podstawie

Jednorazowa amortyzacja jest zatem możliwa na podstawie następujących przepisów:

1. art. 16f ust. 3 ustawy o CIT i art. 22f ust. 3 ustawy o PIT, w sytuacji gdy wartość początkowa tych środków trwałych nie przekracza 10 tys. zł

W tym przypadku podatnik może wybrać jedną z trzech możliwości:

- zaliczyć wydatki wprost do kosztów uzyskania przychodów bez ich amortyzacji w miesiącu oddania ich do używania (zob. art. 16d ust. 1 ustawy o CIT i art. 22d ust. 1 ustawy o PIT) albo

- dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m ustawy o CIT (art. 22h – art. 22m ustawy o PIT) albo

- dokonywać odpisów jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej albo w miesiącu następnym (art. 16f ust. 3 zdanie drugie ustawy o CIT i art. 22f ust. 3 zdanie drugie ustawy o PIT).

2. art. 16k ust. 7 ustawy o CIT i art. 22k ust. 7 ustawy o PIT

Zgodnie z tymi przepisami podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz mali podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3–8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 tys. euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

3. art. 16k ust. 14 ustawy o CIT i art. 22k ust. 14 ustawy o PIT

Zgodnie z tymi przepisami podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3–6 i 8 Klasyfikacji w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 tys. zł. Kwota ta obejmuje sumę odpisów amortyzacyjnych i wpłaty na poczet nabycia środka trwałego, o której mowa w art. 15 ust. 1zd ustawy o CIT i art. 22 ust. 1s ustawy o PIT, zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów.

Można zastosować inne metody

W przypadku, gdy dany podmiot nie będzie mógł dokonać amortyzacji jednorazowej, pozostaje mu metoda liniowa (zob. art. 16i ustawy o CIT i art. 22i ustawy o PIT). Jeżeli spełnione są wymagane warunki, to w grę wchodzi też metoda stawek indywidualnych (zob. art. 16j ust. 1 ustawy o CIT i art. 22j ust. 1 ustawy o PIT) albo metoda degresywna (zob. art. 16k ust. 1 ustawy o CIT i art. 22k ust. 1 ustawy o PIT).

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 1387 ze zm.)

ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 865 ze zm.)

ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2020 r. poz. 106 ze zm.)

ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU z 2020 r. poz. 374)

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego