Podatek od wynajmu: wybudowanie hotelu nie przekreśla zwolnienia dla agroturystyki

Przedsiębiorca nie zapłaci podatku od wynajmu do pięciu pokoi gościnnych w gospodarstwie rolnym. Nawet jeśli rozpocznie prowadzenie działalności w formie nowo wybudowanego hotelu.

Publikacja: 23.05.2018 06:00

Podatek od wynajmu: wybudowanie hotelu nie przekreśla zwolnienia dla agroturystyki

Foto: AdobeStock

- Od 2007 r. prowadzę gospodarstwo rolne. W 2012 r. rozpocząłem działalność w zakresie agroturystyki (pięć pokoi gościnnych w budynku mieszkalnym na terenie mojego gospodarstwa rolnego). Zarejestrowałem agroturystykę w gminie w ewidencji innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie i zacząłem przyjmować gości. Dochody uzyskane z wynajmu tych pokoi są zwolnione z PIT.

W 2014 r. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wynajmu sali weselnej/konferencyjnej w wybudowanym w tym celu budynku. Oferty konkurencyjnych firm zmusiły mnie do wybudowania hotelu (14 pokoi), którego budowę rozpocząłem w 2016 r. Zamierzam oddać go do użytku po koniec 2018 r. i rozszerzyć działalność gospodarczą o wynajem pokoi hotelowych. Przychody z wynajmu pokoi, tak jak dochody z wynajmu sali weselnej/konferencyjnej, będą opodatkowane podatkiem liniowym. Budynek agroturystyki i budynek hotelu to dwa odrębnie funkcjonujące obiekty. Czy wynajem pokoi hotelowych w działalności gospodarczej spowoduje, że przychody z wynajmowania pokoi gościnnych w agroturystyce będą nadal zwolnione z podatku? – pyta czytelnik.

Ustawa o PIT rozróżnia źródła przychodów. Odrębnym źródłem przychodów jest określona w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT pozarolnicza działalność gospodarcza. Z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT wynika, że z przychodami zaliczanymi do pozarolniczej działalności gospodarczej mamy do czynienia wówczas, gdy podatnik wykonuje w sposób zorganizowany i ciągły czynności o charakterze zarobkowym, niezakwalifikowane do żadnego z pozostałych źródeł przychodów.

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT).

Agroturystyka w znaczeniu językowym oznacza prowadzenie działalności turystycznej na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, zapewniające noclegi, często wraz z usługami gastronomicznymi. Dla celów podatkowych przychody z agroturystyki zalicza się do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Wiejskie budynki mieszkalne

Jednak stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku, oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

Zatem podatnik uzyskujący dochody z tytułu wynajmu pokoi gościnnych może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

- najem dotyczy pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach spełniających warunki uznania za budynki mieszkalne,

- budynki, w których pokoje przeznaczone są na wynajem, są położone na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym, co oznacza, że istotne w tym względzie jest umiejscowienie budynku mieszkalnego na terenie gospodarstwa rolnego, a nie samo posiadanie przez podatnika statusu podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne,

- przedmiotem usług musi być najem pokoi gościnnych wyłącznie osobom przebywającym na wypoczynku – sformułowanie „pobyt na wypoczynku" dotyczy pobytów urlopowych, weekendowych, które nie są związane z wykonywaną pracą lub inną działalnością zarobkową,

- liczba wynajmowanych pokoi nie może przekroczyć pięciu, we wszystkich stanowiących przedmiot najmu budynkach, w jednym gospodarstwie rolnym.

Jedną z przesłanek, które łącznie należy spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, jest liczba wynajmowanych pokoi w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, która nie może przekroczyć pięciu na jedno gospodarstwo. Jeżeli podatnik prowadzi działalność w większym rozmiarze, zwolnienie nie będzie miało zastosowania. W rezultacie opodatkowaniu będzie podlegać cały uzyskany dochód, w tym z wynajmu wszystkich pokoi. Przez pokoje gościnne należy rozumieć umeblowane pomieszczenia i lokale w mieszkaniach i domach osób fizycznych lub prawnych (z wykluczeniem obiektów zbiorowego zakwaterowania jak hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe i wypoczynkowe, pola biwakowe i inne), wynajmowane turystom na noclegi za opłatą.

Inna kategoria

Z kolei wybudowany przez czytelnika hotel stanowi tzw. budynek zamieszkania zbiorowego, a więc jest to inny obiekt niż budynek mieszkalny, w którym wynajem pokoi może korzystać ze zwolnienia.

Organy podatkowe przyjmują, że rozpoczęcie prowadzenia przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu pokoi hotelowych (w analizowanej sprawie 14 pokoi w nowo powstałym hotelu) nie spowoduje utraty zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT. Jednak jeżeli którykolwiek z warunków tego zwolnienia nie zostanie spełniony, to uzyskane z tego najmu dochody należy opodatkować stosownie do wybranej metody, tj. w przypadku czytelnika podatkiem liniowym (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 września 2017 r., 0115-KDIT3.4011.199.2017.1.DP).

Doradca podatkowy

Kiedy mowa o gospodarstwie rolnymZa gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów (sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza) o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej (zob. art. 2 ust. 4 ustawy o PIT w zw. z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym).

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe