fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Komputer do wydobycia bitcoinów nie jest kosztem

Adobe Stock
Spółka inwestująca w wykopywanie kryptowalut nie odliczy wydatków na sprzęt komputerowy, energię elektryczną, internet ani najem pomieszczeń.

Wydobycie wirtualnych walut staje się mało opłacalne pod względem podatkowym. Skarbówka nie zgadza się na odliczenie związanych z tym wydatków. Niekorzystną interpretację uzyskała spółka zajmująca się rozwiązywaniem problemów kryptograficznych i uzyskiwaniem w efekcie waluty elektronicznej o określonej wartości. Spółka ponosi takie wydatki jak: zakup komputerów i innych urządzeń o wartości jednostkowej poniżej 10 tys. zł, amortyzacja sprzętu o wartości jednostkowej powyżej 10 tys. zł, zużycie prądu, wynajem pomieszczeń i opłaty za internet. Zapytała, czy może je zaliczyć do kosztów podatkowych.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jej stanowisko za nieprawidłowe. Wskazał, że zgodnie z art. 15 ust. 11 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej, w tym na rzecz podmiotów pośredniczących w wymianie lub sprzedaży. „Kosztami uzyskania przychodów nie będą więc koszty pośrednie, w szczególności zakupu komputerów i innych urządzeń, amortyzacji komputerów i innych urządzeń, zużycia energii elektrycznej, najmu pomieszczeń, gdzie są zainstalowanie pracujące komputery, eksploatacji sieci internetowej" – wyjaśnił dyrektor KIS.

Wydatków ponoszonych przez wnioskodawcę nie można bezpośrednio powiązać z nabyciem kryptowalut.

numer interpretacji: 0111-KDIB1-1.4010.116.2020.1.SG

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA