fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Wyniki największych podatników CIT mogą być mylące

Fotolia.com
Zerowy lub niski podatek inwestorów w strefach ekonomicznych to efekt umowy społecznej, a niekoniecznie oszustw.

Ogłoszona pod koniec kwietnia lista największych podatników CIT zawiera sporo firm, które zainwestowały w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE). Wiele z nich wykazuje zerowy podatek dochodowy albo w kwocie bardzo niskiej w stosunku do obrotów. W niektórych z nich trwają kontrole podatkowe. Czy kontrolerzy znajdą tam oszustwa?

Gdyby spojrzeć na ogłoszony przez Ministerstwo Finansów wykaz 2,5 tys. największych podatników CIT można dojść do wniosku, że wyniki niektórych gigantów są podejrzane.

Wielkie firmy z zerem

Oto bowiem Opel Manufacturing Poland, producent samochodów, zapłacił w 2016 roku tylko 665 tys zł podatku dochodowego. To tylko ułamek promila z 10 miliardów złotych przychodów tej firmy. Producenci elektroniki: Flextronics International Polska oraz LG Electronics Wrocław, mieli w 2016 r. obroty rzędu czterech miliardów złotych, a podatku w ogóle nie zapłacili. Podobnie było w przypadku przetwórcy drewna Kronospan Mielec. Przy 1,3 mld obrotu jej podatek dochodowy był zerowy. Siostrzana spółka Kronospan OSB przy 293 mln zł przychodu zapłaciła zaledwie 32 tys. zł CIT (to, 0,01 proc. przychodu).

Wszystkie te firmy, choć z różnych branż i różnych zakątków kraju łączy jedno: to inwestorzy w SSE. Korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego pod warunkiem prowadzenia w strefach działalności produkcyjnej, zainwestowania określonych kwot i zatrudnienia określonej liczby pracowników. Z sygnałów docierających do redakcji „Rz" wynika, że wielu z nich jest rozczarowanych publikacją Ministerstwa Finansów. Nie wyjaśnia ona bowiem, skąd się biorą niskie albo zerowe kwoty podatku w przypadku inwestorów strefowych.

Ulga ma uzasadnienie

Potwierdzają to doradcy podatkowi obsługujący takie firmy. – Wśród naszych klientów, w tym także inwestorów strefowych, widzimy ostatnio więcej kontroli podatkowych, niż kiedyś. Wiele z nich jest bardzo uciążliwych – mówi Katarzyna Knapik, doradca podatkowy i partner w krakowskiej kancelarii Taxpoint. Dodaje ona, że zezwolenie na działalność w strefie to rodzaj umowy społecznej, której obie strony – inwestor i państwo – muszą przestrzegać.

Z kolei Maciej Guzek, doradca podatkowy w Deloitte, przyznaje że kontrole przedsiębiorców w strefach to nic nadzwyczajnego, ale kontrolerzy nie mogą czynić firmie działającej w SEE zarzutu z tego, że jej podatek dochodowy jest zerowy. – Taka jest bowiem istota działalności, której dotyczy strefowe zezwolenie. Można oczywiście badać prawidłowość korzystania z zezwolenia. Dotyczy ono konkretnych rodzajów działalności produkcyjnej i tylko taka działalność podlega zwolnieniu – wyjaśnia ekspert. Zauważa jednak, że sam tylko fakt niepłacenia podatku dochodowego przez firmę z SSE nie musi świadczyć o próbach obchodzenia prawa podatkowego.

- Należy postulować zmianę przepisów w takim kierunku, aby fakt korzystania z ulg na mocy przyznanego zezwolenia na działalność w SSE był obowiązkowym elementem publikacji danych o wynikach podatkowych największych firm – konkluduje Katarzyna Knapik.

W Polsce istnieje czternaście SSE , a każda z nich dzieli się na wiele podstref zlokalizowanych w różnych częściach kraju. Łącznie zajmują powierzchnię ok. 25 tys. hektarów. Z danych dostępnych na stronach internetowych poszczególnych stref wynika, że łącznie zainwestowało w nich ponad 1800 inwestorów. Według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, do 2015 roku skumulowana wartość zainwestowanego kapitału wyniosła blisko 111,7 mld złotych.

W maju br. Sejm uchwalił ustawę o wspieraniu nowych inwestycji. W myśl hasła „cala Polska strefa ekonomiczną" zakłada ona, ze preferencje będą przyznawane niezależnie od miejsca inwestycji, a inwestorzy, którzy otrzymali zezwolenia wydane na starych zasadach będą kontynuować działalność według dotychczas obowiązujących reguł. Co do zasady oznacza to możliwość rozliczania ulgi w podatku dochodowym aż do końca 2026 r.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA