Ministerstwo Finansów w opublikowanym w czwartek komunikacie wyjaśnia niektóre wątpliwości związane z odliczaniem kosztów pracowniczych w działalności badawczo-rozwojowej. Informuje przy tym o wzroście popularności ulgi.

Czytaj: Ulga B+R - rozliczenie krok po kroku wg wskazówek MF

Wprowadzona w 2016 r. ulga B+R polega na pomniejszeniu podstawy opodatkowania o część tzw. wydatków kwalifikowanych, niezależnie od ujęcia ich również jako koszt uzyskania przychodu. Tym samym innowacyjne firmy mogą niejako uwzględnić w rozliczeniu podatkowym ten sam wydatek w wysokości wyższej niż faktyczna.

Jednym z kosztów kwalifikowanych są wydatki pracownicze. Ich poniesienie pozwala na dodatkowy odpis w wysokości 50 proc. wydatków, bez względu na wielkość firmy prowadzącej działalność badawczo-rozwojową. W ubiegłym roku odpis wynosił 30 proc. Ustawy podatkowe mówią o odliczeniu wydatków dotyczących pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności B+R.

Fiskus wyjaśnia, że chodzi tylko o pracowników. Dla potrzeb rozliczenia ulgi taki cel nie musi być wprost zapisany w umowie o pracę – do preferencji upoważnia faktyczne wykonywanie premiowanych obowiązków. Ogólne przepisy o uldze nakazują ewidencjonowanie wydatków kwalifikowanych, dlatego by dokonać odliczenia, należy prowadzić ewidencję czasu pracy, jeśli pracownik wykonuje także inne obowiązki. Ustawa nie narzuca przy tym formy jej prowadzenia.