fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Koszty podatkowe: pracujący zdalnie przedsiębiorca odliczy część wydatków na czynsz, energię elektryczną i internet

Adobe Stock
Pracujący zdalnie przedsiębiorca odliczy część wydatków na czynsz, energię elektryczną i internet, nawet jeśli nie wyodrębnił pokoju pod działalność.

W czasie epidemii większość mikroprzedsiębiorców prowadzi biznes z własnego mieszkania. To oznacza, że rosną ich wydatki m.in. na prąd czy internet. Dobra wiadomość jest taka, że skarbówka pozwala odliczyć koszty utrzymania lokalu, nawet jeśli osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie wyodrębni na ten cel konkretnego pomieszczenia. Odliczy wydatki przypadające proporcjonalnie na powierzchnię zajętą pod domowe biuro.

Jakie konkretnie? Skarbówka zgadza się, że kosztem uzyskania przychodu mogą być wszystkie wydatki ponoszone na utrzymanie lokalu, np. czynsz do spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, energia elektryczna, ogrzewanie, woda oraz rachunki za internet. Ale nie w całości. Przedsiębiorca musi określić, jaką część lokalu wykorzystuje na potrzeby działalności gospodarczej. Najprościej wyodrębnić osobny pokój, który uznamy za biuro. Nie zawsze jest to jednak możliwe, zwłaszcza w małych mieszkaniach.

Czytaj także:

„Podatnik powinien określić, jaka część nieruchomości faktycznie służy prowadzonej przez niego działalności. Wówczas może w odpowiedniej proporcji zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych" – napisał szef Krajowej Administracji Skarbowej w interpretacji nr DPP7.8220.20.2018.CRS. Zgodził się, że przedsiębiorca może odliczyć 20 proc. wydatków na utrzymanie lokalu, jeśli taką część wykorzystuje na cele biznesowe. Warunkiem jest zarejestrowanie działalności gospodarczej w mieszkaniu.

W innej interpretacji (nr 0115-KDIT3.4011. 320.2019. 4.PS) skarbówka potwierdza, że kosztem uzyskania przychodu będą też odsetki od rat kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania oraz odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej lokalu.

Według Grzegorza Grochowiny, starszego menedżera w KPMG w Polsce, proporcjonalne odliczanie wydatków na media czy odsetki od kredytu staje się już powszechną praktyką.

– Ta proporcja powinna odpowiadać powierzchni rzeczywiście wykorzystywanej na potrzeby działalności gospodarczej, np. 20–25 proc. Co ważne, rozliczając wydatki za usługi online, należy wyłączyć te, które służą rozrywce, np. opłaty za gry czy filmy. Przedsiębiorcy mogą natomiast co do zasady w całości odliczyć zakup sprzętu, jak np. laptop, skaner czy drukarka, oraz materiałów biurowych – mówi Grzegorz Grochowina.

Zaznacza zarazem, że kosztem uzyskania przychodu będzie też sfinansowany przez pracodawcę zakup sprzętu komputerowego i materiałów biurowych dla pracowników, którzy wykonują swoje zadania zdalnie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA