fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zagraniczny zakład polskiej firmy nie pobiera podatku u źródła

Adobe Stock
Gdy oddział, który wykonuje działalność gospodarczą w innym kraju, ponosi ze swojego majątku wydatek będący dla niego kosztem podatkowym, nie powinien rozliczać od tych należności zryczałtowanego podatku.

15 kwietnia 2020 r. pojawiła się interpretacja ogólna wydana przez ministra finansów w sprawie obowiązku poboru tzw. podatku u źródła od wypłat dokonywanych przez zagraniczny zakład polskiego przedsiębiorstwa na rzecz zagranicznego kontrahenta (SP4.8223.1.2020).

Interpretacje ogólne wydawane są w sprawach, w których pojawiają się wątpliwości, np. nie ma jednolitej praktyki stosowania prawa podatkowego przez urzędy i sądy. Celem wydania interpretacji jest zapewnienie jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe. Zastosowanie się do interpretacji ogólnej daje podatnikowi ochronę podatkową, tj. nie może podatnikowi szkodzić. Oznacza to, że jeżeli podatnik postąpi tak jak w niej wskazano i np. nie zapłaci zgodnie z interpretacją podatku, to w przypadku jakiejkolwiek kontroli w przyszłości i próbie kwestionowania takiego podejścia, podatnik ma prawo powołać się na interpretację i być zwolniony z obowiązku zapłaty podatku. Kluczowe jest przy tym upew...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA