fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Muzyk - przedsiębiorca nie odliczy wydatków na poprawę słuchu - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Wydatki na poprawę zdrowia nie są podatkowym kosztem działalności gospodarczej.

Skarbówka nie toleruje wydatków osobistych w firmowych rozliczeniach. Nie pomagają argumenty, że dobre zdrowie jest niezbędne w prowadzeniu biznesu.

Przekonał się o tym muzyk, który ma własną działalność gospodarczą. Prowadzi zajęcia wokalne i instrumentalne, obsługuje śluby, pogrzeby, msze święte. Podkreśla, że w jego działalności oprócz wiedzy, doświadczenia i umiejętności niezbędny jest też dobry i niezawodny słuch. Tymczasem lekarz stwierdził u niego niedosłuch i zalecił używanie specjalnego aparatu. Muzyk chce go kupić. Zaznacza, że może bez niego funkcjonować w życiu codziennym, nie jest jednak w stanie wykonywać swoich usług na poziomie satysfakcjonującym klientów.

Czy wydatek można zaliczyć do podatkowych kosztów? Przedsiębiorca twierdzi, że tak. Trudno bowiem wyobrazić sobie, że niedosłysząca osoba prowadzi zajęcia wokalne albo obsługuje uroczystości kościelne. Brak aparatu z pewnością będzie skutkować znacznym zmniejszeniem przychodów z działalności, a nawet koniecznością jej zakończenia.

Skarbówki nie przekonały te argumenty. Podkreśliła, że zakup aparatu ma na celu ochronę zdrowia i poprawę jakości życia muzyka. Jest to wydatek uwarunkowany stanem jego zdrowia, czyli osobisty. Jeśli ktoś ma wadę słuchu, jest zmuszony nabyć aparat niezależnie od tego, czy prowadzi działalność.

Zakup urządzenia poprawiającego słuch stanowi zatem spełnienie zwykłych, normalnych potrzeb danej osoby. Nie sposób twierdzić, że specjalistyczne aparaty są niezbędne wyłącznie dla potrzeb prowadzonej działalności. Doświadczenie życiowe wskazuje, że te urządzenia są wykorzystywane nie tylko w pracy zawodowej, ale także w życiu osobistym.

Reasumując, do podatkowych kosztów nie można zaliczyć wydatków osobistych, czyli takich, których poniesienie jest spowodowane wyłącznie stanem zdrowia podatnika. Podstawowym celem poniesienia takich wydatków jest bowiem poprawa stanu jego zdrowia bądź jakości życia, a nie osiągnięcie przychodu z działalności.

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-3. 4011.91.2019.1.AA

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA