fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Ryczałt: Korzystny wynajem domu dla własnej spółki

www.sxc.hu
Udostępnienie nieruchomości firmie przez jej wspólnika może dać oszczędności podatkowe. Skarbówka to akceptuje.

Jedna umowa może dać korzystne rozliczenie obu stronom. Tak wynika z interpretacji wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią wspólnik spółki komandytowej. Zamierza jej wynająć na pięć lat nieruchomość, w której spółka ma prowadzić działalność gospodarczą. Za wynajem płacony będzie czynsz.

Wspólnik ma do fiskusa dwa pytania. Czy może opodatkować czynsz 8,5-proc. ryczałtem? Czy ten czynsz będzie kosztem uzyskania przychodów dla wszystkich wspólników spółki (czyli także dla niego)?

Niski podatek od przychodu

Uważa, że na oba pytania odpowiedzi powinny być twierdzące. Ma prawo do wyboru 8,5-proc. podatku płaconego od przychodu, zgodnie z ustawą o ryczałcie. Jest to bowiem przychód rozliczany poza działalnością gospodarczą.

Ma też prawo zaliczyć przypadającą na niego część czynszu do kosztów uzyskania przychodów z udziału w spółce. Argumentuje, że możliwe jest dokonywanie zarówno transakcji gospodarczych, jak i przesunięć majątkowych między spółką komandytową a jej wspólnikiem. Umowa najmu zawarta zostanie pomiędzy dwoma odrębnymi uczestnikami obrotu gospodarczego, a wydatek poniesiony przez spółkę ma związek z jej przychodami. Wspólnicy rozliczają go proporcjonalnie do ich udziału.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał, że co do zasady najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodu. Może zatem być rozliczany na podstawie ustawy o ryczałcie.

Czynsz natomiast może być podatkowym kosztem wszystkich wspólników, także właściciela nieruchomości (proporcjonalnie do udziału w zyskach). Umowa najmu zostanie bowiem zawarta pomiędzy dwoma odrębnymi uczestnikami obrotu gospodarczego, tj. spółką osobową prowadzącą działalność gospodarczą oraz właścicielem nieruchomości (interpretacja nr 0114-KDIP3-1.4011.16.2017.1.EC).

Jakie to może dać oszczędności podatkowe?

– Załóżmy, że wspólnik ma w spółce komandytowej 90 proc. udziałów i od dochodu z działalności gospodarczej odprowadza 19-proc. podatek liniowy – mówi Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Thedy & Partners. – Wynajmuje jej budynek za 10 tys. zł miesięcznie. Zapłaci od tego 8,5-proc. zryczałtowany podatek, czyli 850 zł. Cała ta kwota zostanie rozliczona w spółce w kosztach uzyskania przychodów. Wspólnik do swoich kosztów zaliczy więc 9 tys. zł (10 tys. zł x 90 proc.). Dzięki temu pomniejszy dochód i zapłaci podatek mniejszy o 1710 zł (9 tys. zł x 19 proc.).

– Z tego prostego przykładu wynika, że wynajmujący zarabia 860 zł (1710 – 850) – dodaje Łukasz Kupryjańczyk. – Podobny efekt powinien wystąpić także w spółce jawnej.

Przepisy na to pozwalają

Czy taka konstrukcja może być uznana za obejście prawa podatkowego? Z interpretacji wynika, że nie.

– To normalna transakcja gospodarcza, podatnicy korzystają tu z rozwiązań, na które pozwalają przepisy – mówi Łukasz Kupryjańczyk.

Jaką wybrać formę rozliczenia

Ryczałtowców coraz więcej

Ze statystyk Ministerstwa Finansów wynika, że z każdym rokiem przybywa osób rozliczających najem ryczałtem. W 2010 r. było ich 243 tys., a w 2015 r. już 458 tys. Wynajmujących przyciąga niska stawka podatku – tylko 8,5 proc. – oraz proste rozliczenie. Część z nich może jednak na tym finansowo stracić. Ryczałt płacimy bowiem od przychodu, bez możliwości obniżenia go o koszty. Przepadają wydatki na nabycie nieruchomości (które rozliczamy poprzez odpisy amortyzacyjne), remonty, wyposażenie. Przed podjęciem decyzji o wyborze formy opodatkowania warto więc wszystko dokładnie przeliczyć. Może się bowiem okazać, że rozliczenie według skali podatkowej – z prawem do pomniejszania przychodu o koszty – jest korzystniejsze. Zwłaszcza dla tych, którzy wynajmują nieruchomość używaną i mogą naliczać amortyzację według wyższych stawek.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA