fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Do którego źródła przychodu zaliczyć umorzenie pożyczki

Adobe Stock
Kwalifikacja przychodu wynikającego ze zwolnienia z długu z tytułu otrzymanej pożyczki i naliczonych od niej odsetek zależy od tego, czy została ona udzielona na finansowanie operacyjnej działalności gospodarczej, czy na cele kapitałowe.

Mimo że zmiany w ustawie o CIT dotyczące wyodrębnienia przychodów i kosztów odnoszących się do danego źródła przychodów (tzw. źródła lub „koszyka" przychodów kapitałowych oraz pozostałych przychodów, tj. przychodów operacyjnych) obowiązują już od ponad trzech lat, kwalifikacja poszczególnych zdarzeń gospodarczych w tym kontekście nadal budzi wiele wątpliwości po stronie podatników. W szczególności, problematyczna pozostaje kwestia ustalenia właściwego źródła przychodów dla zdarzeń, które nie są wprost wymienione w katalogu przychodów ze źródła kapitałowego, np. powstałych z tytułu umorzenia pożyczki (wraz z narosłymi odsetkami) otrzymanej w celu nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w podmiotach zależnych.

Dyrektor KIS potwierdza

W tym kontekście warto wskazać na przełomową interpretację indywidualną z 29 marca 2021 r. (0114-KDIP2-2.4010. 356.2020.2.SP), w której dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej po raz pierwszy potwierdził s...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA