fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Małżeński majątek jako amortyzacja w firmie

Adobe Stock
Małżeński majątek można zamortyzować w firmie. Nie wolno jednak robić tego dwukrotnie.

Czy mogę rozliczyć w kosztach swojej działalności lokal, który stanowi wspólną własność małżeńską? Czy wolno mi go od nowa amortyzować, jeśli wcześniej był wykorzystywany w firmie żony? A może powinienem kontynuować odpisy amortyzacyjne naliczane przez żonę? Takie pytania przesłał do redakcji czytelnik.

Generalnie przedsiębiorca może zamortyzować wykorzystywany w biznesie lokal, mimo że należy też do jego małżonka. Pozwala art. 22g ust. 11 ustawy o PIT.

Przepis ten stanowi, że podstawę amortyzacji ustala się proporcjonalnie do udziału we współwłasności. Zastrzega jednocześnie, że nie dotyczy to rzeczy będących wspólną własnością małżonków (poza sytuacją, w której wykorzystują je w prowadzonej odrębnie działalności).

Czytaj też:

Majątek wspólny małżonków: kiedy udziały lub akcje w spółkach należą też do żony

Fiskus potwierdza to w interpretacjach. Przykładowo, tak uznał w sprawie mężczyzny, który kupił mieszkanie ra...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA