fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opłata motywacyjna za nawiązanie współpracy może być wliczana w koszty

Adobe Stock
Przekazanie kontrahentowi wynagrodzenia za nawiązanie współpracy pozwala podatnikowi uzyskiwać przychody ze sprzedaży towarów lub świadczenia usług dla tego podmiotu. Kwota ta przyczynia się więc do zwiększenia sprzedaży.

W obecnych realiach gospodarczych, przedsiębiorstwa nawiązujące współpracę ze znaczącymi kontrahentami często decydują się na zapłatę tzw. opłaty motywacyjnej pozwalającej na rozpoczęcie współpracy z daną grupą kapitałową. Opłata ta stanowi wynagrodzenie kontrahenta za zawarcie umowy o współpracy i za wykonywanie wynikających z niej obowiązków. Co do zasady, opłata ta jest ponoszona niezależnie od obowiązków wynikających z samej umowy o współpracy oraz późniejszych rozliczeń związanych z realizacją umowy o współpracy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Definicja kosztów uzyskania przychodów ma ogólny charakter, w związku z tym kwalifikacja każdego wydatku jako kosztu podatkowego podlega indywidualnej ocenie. Jeżeli wydatek nie je...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA