fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Można naliczyć PIT od zafałszowanego przekształcenia

AdobeStock
Nie ma potrzeby, aby fiskus, wskazując czynność pozorną i ukrytą dokonywał oceny pozorności poszczególnych podjętych w związku z nią podstawową działań.

W lipcu 2019 r. fiskus określił prawie 40 tys. zł zryczałtowanego PIT od uzyskanego dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych. Dotyczył on wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, którego zdaniem urzędników podatniczka nie zadeklarowała. Fiskus uznał, że uchwała wspólników spółki z o.o. o przekształceniu w inną była czynnością pozorną. W konsekwencji wywiódł skutki podatkowe z tej ukrytej. W jego ocenie rzeczywistym celem uchwały o przekształceniu była likwidacja spółki i uniknięcie opodatkowania PIT.

Podatniczka odwołała się od tej decyzji, ale nic nie wskórała. Organ odwoławczy podkreślił, że skoro ustawodawca zarówno w art. 199a § 2 ordynacji podatkowej, jak i w innych ustawach podatkowych nie zdefiniował pojęcia pozorności, to należy odwołać się do konstrukcji pozorności uregulowanej w kodeksie cywilnym. Zwrócił jednak uwagę, że instytucja pozorności z art. 83 § 1 k.c. dotyczy wady oświadczenia woli, natom...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA