fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odliczenia darowizny przeznaczonej na walkę z Covid-19 w 2021 r.

Adobe Stock
W dobie walki z pandemią ustawodawca zdecydował się nadać podatnikom podatku dochodowego od osób prawnych prawo do odliczenia darowizn przeznaczonych na walkę z Covid-19 na preferencyjnych warunkach.

Przepisy te obowiązują niezależnie od ogólnych zasad odliczania darowizn. W jednym i drugim przypadku trzeba jednak pamiętać o spełnieniu warunków formalnych i uważać na ewentualne pułapki.

Przeciwdziałanie Covid

W rozliczeniu za rok 2020 podatnicy CIT będą mogli skorzystać z wprowadzonego tarczą antykryzysową art. 38g ustawy o CIT.

Czytaj też: Darowizny na walkę z Covid-19 są premiowane przez skarbówkę

Zgodnie z tym przepisem podatnicy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania darowizny przekazane od 1 stycznia 2020 r. na przeciwdziałanie Covid-19. Przy czym określony został zamknięty katalog podmiotów, na rzecz których może być przekazana ta darowizna. Są to:

1) podmioty wykonujące działalność leczniczą, ale tylko takie, które są wpisane do specjalnego wykazu opracowywanego przez właściwego miejscowo dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w porozumieniu z wojewodą. Wykaz ten podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym w ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA