fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Ile CIT płacą największe spółki - skarbówka ujawniła dane 2,5 tys. firm

123RF
Znamy już szczegóły podatkowych rozliczeń spółek z najwyższymi przychodami.

Ministerstwo Finansów opublikowało dane z rocznych zeznań podatkowych firm, których roczne przychody przekraczają 50 mln euro. A także wszystkich podatkowych grup kapitałowych. W sumie prawie 2,5 tys. podmiotów. Na razie za lata 2012-2016.

Dowiemy się z nich, jakie miały przychody, koszty ich uzyskania, ile wyniosła podstawa opodatkowania oraz ile zapłaciły CIT. Przykładowo, na liście firmowych przychodów za 2016 r. dominują banki, one też płaciły najwięcej podatków. Straty, a co za tym idzie brak CIT, wykazywały natomiast firmy telekomunikacyjne.

Czy te informacje pokazują całą prawdę o przedsiębiorstwie?

– Niekoniecznie, mogą natomiast prowadzić do błędnych wniosków. Na wysokość podatku wpływa bowiem wiele elementów – mówi Artur Cmoch, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii GWW. – To, że firma wykazuje stratę nie musi być efektem agresywnej optymalizacji podatkowej, ale konsekwencją pożądanych z punktu widzenia gospodarki inwestycji albo korzystania z ulg, np. na badania i rozwój.

- Ujawnienie danych o rozliczeniach może jednak mieć dla niektórych spółek, zwłaszcza z powiązaniami zagranicznymi, znaczenie dyscyplinujące. Może je bowiem skłonić, w powiązaniu ze zmianami w przepisach, do ograniczenia działań mających na celu przerzucanie swoich dochodów do innych państw. Z drugiej strony część firm, którym zarzucano niepłacenie podatków w Polsce ma teraz dowód na to, że jest inaczej – dodaje Artur Cmoch.

Ekspert podkreśla też, że jeśli ktoś chce się dowiedzieć szczegółów o działalności danej spółki, powinien sięgnąć do jej sprawozdania, tam jest dużo więcej informacji.

Podawane do publicznej wiadomości dane będą co kwartał aktualizowane. Ministerstwo Finansów przypomina też, że firmy mają prawo odnieść się do przedstawionych informacji. Zgodnie z art. 27b ustawy o CIT mogą złożyć wniosek (wraz z uzasadnieniem) o ich usunięcie lub sprostowanie. Minister finansów odmówi, w drodze decyzji, jeżeli spowodowałoby to niezgodność ze stanem faktycznym.

Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 19 kwietnia br. dane największych spółek za 2017 r. będą upubliczniane po ich wpłynięciu oraz wstępnej weryfikacji przez urzędy skarbowe. Planowany termin publikacji to początek lipca 2018 r.

Przepisy o obowiązku podawania danych największych firm obowiązują od 1 stycznia 2018 r. Zastrzeżono w nich, że nie stanowi to naruszenia tajemnicy skarbowej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA