fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Kotonawirus: testy dla pracowników a koszty podatkowe

AdobeStock
Firma, która opłaca zatrudnionym testy na koronawirusa, ma koszt podatkowy. Z kolei pracownik nie powinien płacić PIT.

Prywatne laboratoria oferują od niedawna testy na Covid-19. Coraz częściej korzystają z tego pracodawcy. Powstają wątpliwości, jak rozliczyć taki wydatek dla celów podatkowych.

Według Grzegorza Grochowiny, starszego menedżera w firmie doradczej KPMG w Polsce, dla pracodawcy opłaty za test będą kosztem podatkowym, zgodnie z art. 22 ustawy o PIT i art. 15 ustawy o CIT. Zakup testów ma bowiem uzasadnienie gospodarcze.

– Nie ulega wątpliwości, że tego typu wydatek ma związek z działalnością gospodarczą, ponieważ tylko zdrowa załoga może zagwarantować jej prowadzenie. Testy służą więc zabezpieczeniu i utrzymaniu źródła przychodów. A w razie wykrycia zakażenia szybsze odizolowanie chorych pomoże ograniczyć straty – mówi Grochowina.

Więcej pytań budzi rozliczenie testów po stronie pracowników. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT do przychodów ze stosunku pracy zalicza się wartość nieodpłatnych świadczeń. Grzegorz Grochowina uważa, że pracownik nie ma z tego tytułu przychodu. Przypomina, że kwestię rozumienia „innych nieodpłatnych świadczeń" analizował Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13). Za przychody mogą być uznane świadczenia, które: zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie); zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść. Korzyść jest przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna dla wszystkich).

– Wydaje się, że świadczenie zostało spełnione w interesie pracodawcy, którego celem jest ciągłość funkcjonowania firmy. Dlatego przychód po stronie pracownika nie powinien powstać – twierdzi Grzegorz Grochowina.

Również Magdalena Olszewska, doradca podatkowy w Dentons, uważa, że pracodawca nie powinien doliczać wartości testu do przychodu pracownika, bo jest to wydatek ponoszony przede wszystkim w interesie firmy. – Można znaleźć też argumenty za tym, że ze względu na zasięg wirusa i potencjalne negatywne skutki dla firmy opodatkowaniu nie powinny podlegać również koszty testów zakupionych dla członków rodzin pracowników, za które pracownik nie musi płacić. Takie stanowisko może być jednak kwestionowane przez organ podatkowy – mówi Magdalena Olszewska.

Przemysław Ruchlicki, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej, uważa, że skarbówka potraktuje testy tak jak pakiety medyczne.

– Zostaną one uznane za nieodpłatne świadczenie dla pracownika (jego przychód) i będą podlegały opodatkowaniu – mówi.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA