fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Skutkiem otrzymania RSU może być dwukrotne powstanie przychodu

Księgowy
Skutkiem otrzymania RSU może być dwukrotne powstanie przychodu
AdobeStock
Nieodpłatne nabycie przez podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą tzw. Restricted Stock Units w ramach tzw. programu motywacyjnego, skutkuje powstaniem przychodu zarówno w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, jak i w momencie zbycia akcji.

Stanowisko takie wyraził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 19 marca 2021 r. (0114-KDIP3-1.4011.803.2020.2.MG).

Programy motywacyjne

Programy motywacyjne są powszechnie stosowanym instrumentem polityki wynagrodzeń w przedsiębiorstwach funkcjonujących na obszarze Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i innych Państw wysoko rozwiniętych. Beneficjentami programów coraz częściej są polscy rezydenci podatkowi, wykonujący pracę bądź świadczący usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej na rzecz organizatorów tych programów bądź na rzecz podmiotów, należących do krajowych/międzynarodowych grup kapitałowych, w których te programy funkcjonują.

Czytaj także: Program motywacyjny bez obowiązków płatnika

W przypadku wszelkiego rodzaju programów motywacyjnych, w ramach których oferowane są uczestnikom nieodpłatnie (bądź częściowo odpłatnie) różnego rodzaju pochodne instrumentów finans...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA