fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Wydatki na dopłaty do infrastruktury gminnej można rozliczyć w kosztach

fot. EPKR Spotters
Foto: materiały prasowe
Podatnik, który w swoim interesie dopłaca do infrastruktury gminnej, może rozliczyć wydatki w kosztach.

Jeśli inwestycja w poprawę infrastruktury publicznej usprawnia działania biznesowe, nie ma przeszkód, by firma pomniejszyła swój przychód o poniesione wydatki.

Takie stanowisko potwierdził w niedawnej interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KAS).

Droga, oświetlenie, wodociągi

Sprawa dotyczyła nietypowej dla większości firm inwestycji. Chodziło o dostosowanie lokalnego lotniska do potrzeb samolotów dolatujących do zakładów producenta mebli.

Firma postanowiła wybudować kolejne zakłady w miejscowości, w której już ma fabrykę mebli do samodzielnego montażu. Inwestycja o łącznej wartości prawie 700 mln zł ma polegać na budowie nowej fabryki mebli, zakładu wytwórstwa płyt wiórowych i magazynu. Zakłady te będą odpowiadały za ogromną część, a nawet całość produkcji. Dlatego to lokalizacja strategiczna dla spółki.

Firma opisała, że odbiorcami jej produktów są głównie salony meblowe z zachodu Europy, a stawianym przez nie warunkiem współpracy jest poddawanie fabryk regularnym kontrolom. Poza tym w zakładzie będą zainstalowane skomplikowane linie technologiczne dostarczone od niemieckich i włoskich firm. W razie awarii konieczna jest bardzo szybka reakcja, bo dłuższy przestój zakładu byłby bardzo kosztowny.

Również członkowie zarządu część obowiązków wykonują w Warszawie, stąd skomunikowanie z zakładem jest bardzo ważne.

Tuż obok zakładu znajduje się sportowe lotnisko, więc spółka chce w porozumieniu z miastem je rozbudować, tak by mogły tam lądować samoloty biznesowe. W zamian za inwestycję oczekuje zwolnienia z opłat, które inni użytkownicy będą ponosić za korzystanie z lotniska.

Dyrektor KAS potwierdził, że wydatek spełnia kryteria związku z przychodem i można rozliczyć go w kosztach.

Poprzez usprawnienie dostępu do fabryki kontrahentom i pracownikom wydatek prowadzi do osiągnięcia przychodów. Dzięki umożliwieniu szybkiego usunięcia ewentualnych usterek spółka zabezpiecza też źródła przychodów, inaczej przestoje mogłyby doprowadzić do utraty kontraktów.

Fiskus we wcześniejszych interpretacjach akceptował rozliczenie w kosztach przebudowy drogi publicznej, oświetlenia, sieci energetycznych i wodociągowych.

Koszt pośredni

Dyrektor KAS zgodził się też z producentem mebli, że wydatki na rozbudowę lotniska będzie można rozliczyć jako pośrednie koszty uzyskania przychodu. Takie wydatki odejmuje się od przychodu w momencie ich ujęcia w księgach rachunkowych, a nie osiągnięcia konkretnych przychodów.

nr interpretacji 1462-IPPB6.4510. 35.2017.1.AZ

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA