fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odsetki od obligacji to przychód z zysków kapitałowych

Adobe Stock
W przypadku wykupu obligacji przychodem obligatariusza są jedynie odsetki wypłacone przez emitenta, a nie kwota nominalna wykupionych papierów wartościowych.

Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą, z której osiąga przychody. Nadwyżkę środków pieniężnych spółka zamierza inwestować w zakup obligacji Skarbu Państwa i w obligacje korporacyjne emitowane przez podmioty prywatne. Będzie więc osiągała przychody z odsetek z tytułu wykupu obligacji przez emitenta. Spółka ma wątpliwość czy wykup obligacji przez Skarb Państwa oraz przez podmiot prywatny spowoduje powstanie przychodu wyłącznie w kwocie otrzymanych odsetek. A może przychodem będzie również wypłacona przez emitenta kwota nominalna obligacji? Czy przychód ten należy zaliczyć do przychodów z zysków kapitałowych? – pyta czytelnik.

Artykuł 7b ust. 1 pkt 1 lit. k oraz lit. l ustawy o CIT określa przychody, które należy zakwalifikować do przychodów z zysków kapitałowych. Przepis ten zawiera konkretne transakcje gospodarcze kreujące przychód podatkowy z zysków kapitałowych, co oznacza, że wszelkie inne przychody niewymienione w tym przepisie ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA