fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opodatkowanie dochodów ze stosunku pracy a zmiana miejsca zamieszkania

Dokumenty podatkowe
Opodatkowanie dochodów ze stosunku pracy a zmiana miejsca zamieszkania
Adobe Stock
Skutkiem zmiany miejsca pracy, oddelegowania lub przeprowadzki do innego państwa może być utrata rezydencji podatkowej w poprzednim miejscu pobytu i uzyskanie statusu rezydenta w państwie przyjazdu. Zmiana taka w trakcie roku podatkowego, spowoduje wygaśniecie nieograniczonego obowiązku podatkowego z dniem, w którym nastąpi zmiana miejsca zamieszkania.

Wybór zasad opodatkowania dochodów osób fizycznych uzależniony jest od posiadania przez taką osobę statusu rezydenta albo nierezydenta podatkowego. Określenie jej statusu jako rezydenta albo nierezydenta wiąże się z koniecznością ustalenia miejsca zamieszkania w myśl przepisów podatkowych.

Miejsce zamieszkania

Co do zasady, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy), zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT.

Czytaj także: Ekwiwalenty dla pracowników związane z pracą zdalną bez PIT

Natomiast w myśl art. 3 ust. 1a ustawy o PIT, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek in...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA