Zwrot kosztów przejazdu bez zwolnienia z PIT

Skarbówka zmieniła zdanie w sprawie rozliczeń dojazdów członków rady nadzorczej na jej posiedzenia. Chce opodatkować zwracane im wydatki.

Publikacja: 20.04.2018 05:53

Zwrot kosztów przejazdu bez zwolnienia z PIT

Foto: AdobeStock

Zła wiadomość dla spółek, które finansują dojazdy członkom rady nadzorczej. Od zwróconych kwot muszą naliczyć i pobrać zaliczkę na podatek. Tak wynika z ostatnich interpretacji fiskusa.

– Spółki często zwracają członkom rady nadzorczej wydatki na przejazdy i noclegi. Przez lata fiskus zgadzał się, że te świadczenia są zwolnione z podatku – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w PwC. – Teraz nagle, bez wyraźnego powodu, zmienił zdanie.

Oto przykład. Spółka pokrywa koszty podróży oraz zakwaterowania członkom rady nadzorczej, którzy dojeżdżają na jej posiedzenia. Albo bezpośrednio finansuje wydatki, albo zwraca je na podstawie dokumentów potwierdzających ich poniesienie. Spółka uważa, że nie musi od tych kwot potrącać zaliczek na PIT. Sfinansowane bądź zwrócone wydatki są wprawdzie przychodem członków rady nadzorczej, ale zwolnionym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT. Przepis ten mówi o należnościach „za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem".

Stare interpretacje nie pomagają

Na potwierdzenie swojego stanowiska spółka powołała się na siedem wcześniejszych interpretacji. Okazało się jednak, że skarbówka zmieniła już poglądy. Podkreśliła, że podróżą jest wykonywanie zadania poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy, i tylko w takiej sytuacji ma zastosowanie zwolnienie z PIT. Dojazdy na posiedzenia rady nadzorczej taką podróżą nie są. Zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania jest więc opodatkowany.

Fiskus odniósł się też do wcześniejszych interpretacji. „Podstawowym zadaniem organu jest wydawanie interpretacji w prawidłowy sposób odczytujących normy prawne zawarte w poszczególnych przepisach prawa podatkowego, a nie w sposób bezkrytyczny powielających (utrwalających) raz wyrażony pogląd w tym zakresie" – odpowiedział spółce (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0115-KDIT2-2.4011.14.2018.1.MM).

Podobnie było w sprawie banku, który również zwracał członkom rady nadzorczej koszty dojazdów na jej posiedzenia. Twierdził, że przejazd na posiedzenie jest podróżą, o której mówią przepisy dające prawo do zwolnienia z PIT.

Fiskus uznał jednak, że intencją ustawodawcy było zastosowanie ulgi do podróży spełniającej te same cechy co podróż służbowa pracownika opisana w kodeksie pracy. Chodzi o wykonywanie zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy. Dojazd członka rady nadzorczej na jej posiedzenie nie spełnia tych przesłanek (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0115-KDIT2-2.4011.39.2018.2.MM).

Skarbówka argumentuje też, że przyjęcie korzystnego dla członków rady nadzorczej stanowiska stawiałoby ich w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do pracowników (którym nie przysługuje zwolnienie na dojazdy).

– W świetle tych interpretacji zwrócone członkom rady nadzorczej wydatki należy rozliczyć tak jak ich wynagrodzenia. Są to przychody z działalności wykonywanej osobiście. Rozlicza je płatnik, czyli spółka. Musi wyliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek. Po zakończeniu roku wypełnia i przesyła do urzędu skarbowego informację PIT-4R oraz PIT-11. Oczywiście członek rady nadzorczej musi wykazać ten przychód w swoim zeznaniu rocznym – tłumaczy Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Nowe podejście fiskusa

Jeszcze rok temu interpretacje skarbówki były inne. „Otrzymane przez członków rady nadzorczej świadczenia z tytułu zwrotu kosztów przejazdu prywatnym samochodem związanego z udziałem w pracach i posiedzeniach rady nadzorczej może być objęte zwolnieniem od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT" – uznała Izba Skarbowa w Poznaniu (interpretacja nr 3063-ILPB1-1.4511.359. 2016.2.AA).

A Ministerstwo Finansów 14 lat temu pisało: „Dla osób niebędących pracownikami podróż, w związku z którą otrzymują diety i inne należności, nie musi wiązać się z wykonywaniem zadania poza miejscowością, w której znajduje się siedziba podmiotu wypłacającego te świadczenia. W przypadku tych osób »podróży« nie należy bowiem utożsamiać z »podróżą służbową«, pojęciem zdefiniowanym w kodeksie pracy i odnoszącym się do pracowników" (pismo nr PB5/KD-066-408-1-1439/04).

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.wojtasik@rp.pl

Tylko wynagrodzenie jest kosztem

Spółka nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rady nadzorczej, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji. Tak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o CIT. Nie są więc podatkowym kosztem dodatkowe świadczenia przekazywane członkom rady, m.in. zwrot kosztów przejazdów na jej posiedzenia. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111-KDIB2-2.4010.28.2018.2.MZA). Podkreślono w niej, że zwracane członkom rady nadzorczej wydatki nie są kosztem uzyskania przychodów spółki bez względu na to, czy takie świadczenie jest dla beneficjenta zwolnione z podatku, czy też nie. Fiskus przypomniał też, że nie można zaliczyć do kosztów takich wydatków, jak wynajęcie samochodu postawionego do dyspozycji rady nadzorczej czy też ryczałtu pieniężnego wypłacanego jej członkom za korzystanie ze sprzętu biurowego.

Zła wiadomość dla spółek, które finansują dojazdy członkom rady nadzorczej. Od zwróconych kwot muszą naliczyć i pobrać zaliczkę na podatek. Tak wynika z ostatnich interpretacji fiskusa.

– Spółki często zwracają członkom rady nadzorczej wydatki na przejazdy i noclegi. Przez lata fiskus zgadzał się, że te świadczenia są zwolnione z podatku – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w PwC. – Teraz nagle, bez wyraźnego powodu, zmienił zdanie.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów