fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne powinny dbać o ceny transferowe

AdobeStock
Fundusze zawierają różnego rodzaju transakcje z ich uczestnikami, z Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych i ze spółkami powiązanymi z TFI. Powinny więc posiadać potwierdzenie w formie analizy cen transferowych, że stosują warunki rynkowe.

Do 31 grudnia 2018 r. istniał spór w orzecznictwie dotyczący tego czy fundusze inwestycyjne (dalej: fundusze) podlegają pod obowiązki dokumentacyjne w obszarze cen transferowych. Wraz z rozszerzeniem definicji podmiotów powiązanych, na podstawie regulacji obowiązujących od 1 stycznia 2019 r., powstało z kolei pytanie jak fundusze powinny zadbać o kwestie dotyczące cen transferowych.

W artykule przedstawiono od strony praktycznej specyfikę funduszy z perspektywy cen transferowych, rodzaj powiązań, jakie kreują fundusze w praktyce życia gospodarczego oraz transakcje najczęściej realizowane przez fundusze z podmiotami powiązanym.

Znaczący wpływ, czyli jaki

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe regulacje w zakresie cen transferowych, które uregulowały również kwestie dotyczące funduszy. W ustawie o CIT rozszerzono definicję podmiotów powiązanych o pojęcie „wywieranie znaczącego wpływu" przez jeden podmiot na inny podmiot.

Czytaj także: Obowiązk...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA