fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Rozliczenie przychodów twórcy aplikacji na smartfony

Fotolia.com
Zyski z aplikacji na smartfony jej autor rozlicza jak przychody z praw majątkowych. Nie musi zakładać firmy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza w najnowszej interpretacji stanowisko korzystne dla twórców aplikacji na urządzenia mobilne (numer 2461-IBPB-2-2.4511.6.2017.2.IN).

Podatnik, którego sprawa dotyczy, miał zamiar tworzyć aplikacje i publikować je na przeznaczonej do tego platformie. Opisał, że będzie się to odbywać po pracy, choć w procesie ciągłym i z nastawieniem na uzyskanie dochodu.

Fiskus potwierdza, że tak uzyskiwanego przychodu nie trzeba rozliczać w ramach działalności gospodarczej.

Wątpliwości dotyczą uznawania tego rodzaju czynności za działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

Działalność czy prawa majątkowe?

Ustawa o PIT stanowi bowiem, że taka działalność prowadzona we własnym imieniu (bez względu na jej rezultat) jest działalnością gospodarczą. Wykluczałoby to możliwość potrącenia zryczałtowanych 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, przysługujących podatnikom korzystającym z praw autorskich.

Twórca, który wystąpił z wnioskiem o interpretację, opisał jednak, że to on, a nie sklep będzie udzielał licencji na instalację i korzystanie z aplikacji końcowym użytkownikom. Nie przeniesie praw majątkowych na sklep, który pełnić będzie tylko funkcję sprzedawcy, tj. pobierze od klientów cenę i potrąci dla siebie 30 proc.

W czasie wolnym nie ma firmy

Podatnik uznał, że uzyskiwane w taki sposób przychody należy zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych. Aplikacja jest bowiem chroniona prawem autorskim, a za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i pokrewnych.

Skarbówka się zgodziła.

– Określone we wniosku czynności nie są wykonywane w ramach zarobkowej działalności usługowej ani nie są wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły, aplikacje mobilne są tworzono przez wnioskodawcę w czasie wolnym, po godzinach pracy – wyjaśnił dyrektor KIS, dodając, że dochód będzie obciążony PIT według skali.

Sklep, w którym twórca udostępniał aplikację, jest zarejestrowany w USA, dlatego zgodnie z wyjaśnieniami skarbówki powinien wypełnić PIT-36, w którym wykazuje się przychody osiągnięte bez pośrednictwa płatnika. Do deklaracji trzeba też dołączyć formularz PIT/ZG, w którym wpisuje się zagraniczne dochody i kwotę zapłaconego podatku.

OPINIA

Adam Ossowski - doradca podatkowy z kancelarii Ożóg Tomczykowski

W realiach opisanej sprawy należy zgodzić się z interpretacją, że wpływy ze sprzedaży aplikacji trzeba zaliczyć do przychodów z praw majątkowych. Z opisu stanu faktycznego nie wynikało, aby działalność podatnika wykazywała cechy zorganizowania, gdyż, jak sam wskazał, aplikacje zamierzał tworzyć w czasie wolnym. Co prawda definicja działalności gospodarczej nie wspomina o czasie poświęconym na jej prowadzenie ani nie stawia żadnych kryteriów dochodowych, ale w praktyce te okoliczności mogą mieć znaczenie. Interpretacja mogłaby być inna, gdyby podatnik opisał, że np. zajmuje się wyłącznie tworzeniem aplikacji i robi to w sposób metodyczny i zaplanowany.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA