fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Czy można odliczyć odsetki od kredytu

123 rf
Nawet gdy biznesmen kupił kilka mieszkań na wynajem jako osoba prywatna, to oprocentowanie kredytu uzna za koszt prowadzonej działalności.

Skarbówka korzystnie interpretuje przepisy dotyczące inwestycji. Pozwala odliczyć odsetki od pożyczki na zakup nieruchomości, nawet gdy przedsiębiorca kupił lokale na swoje nazwisko.

Z pytaniem zwrócił się podatnik, który zajmuje się hurtową sprzedażą metali. W 2018 r. kupił jako osoba prywatna pięć nowych mieszkań od dewelopera. Zaciągnął na ten cel kredyt hipoteczny na 25 lat. Zaliczył lokale do środków trwałych firmy i je wynajął. Przychody z najmu zalicza do źródła działalność gospodarcza i rozlicza podatkiem liniowym. Zapytał, czy może wrzucić odsetki w koszty prowadzonej działalności.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że takie postępowanie jest prawidłowe. Zaznaczył, że należy tu zastosować art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, który pozwala odliczyć zapłacone odsetki, jeżeli środki z kredytu zostały wykorzystane do celów działalności gospodarczej i właściwie udokumentowane. Przepisy nie uzależniają możliwości odliczenia od klasyfikacji kredytu stosowanej przez instytucje finansowe ani od jego rodzaju. Warunkiem odliczenia jest związek przyczynowo-skutkowy między pożyczką a przychodem z działalności gospodarczej.

„Nie można odmówić prawa do zaliczenia w koszty odsetek od kredytu zaciągniętego na imię i nazwisko podatnika, w sytuacji gdy wykaże on związek pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem" – napisał dyrektor KIS.

Nr interpretacji: 0114-KDIP3-1.4011.116.2019.2.AC

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA