fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Nowela ustawy o VAT: niezgłoszone konto pozbawi kosztów

123RF
Uchwalona nowela do ustawy o VAT nie rozwiązała problemu wielu rachunków u jednego podatnika.

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o VAT i o podatkach dochodowych. Celem projektowanych przez resort finansów przepisów jest walka z nadużyciami fiskalnymi.

Według nowych reguł płatności za towary i usługi między podatnikami VAT będą mogły się odbywać tylko z użyciem kont bankowych, które zostały wskazane w zgłoszeniu rejestracyjnym. Jeśli zostaną użyte inne konta, to takich płatności nie będzie można traktować jako kosztu uzyskania przychodów. W takiej sytuacji nabywca towarów i usług ma ponosić solidarną odpowiedzialność za niezapłacony VAT z dostawcą. Ograniczenia takie mają dotyczyć płatności powyżej 15 tys. zł.

Rozszerzony rejestr podatników VAT, zawierający także zgłoszone numery kont, ma być publicznie dostępny i aktualizowany codziennie. Krajowa Administracja Skarbowa ma go stworzyć do końca sierpnia br. Natomiast od 1 stycznia 2020 r. mają obowiązywać przepisy ograniczające koszty i wprowadzające solidarną odpowiedzialność.

Podczas prac sejmowych nie usunięto wady projektu, którą wcześniej krytykowały organizacje gospodarcze. Chodzi o powszechne przypadki rozliczeń na tzw. konta wirtualne (zwane też z angielska collect) – oficjalnie działające, ale niezgłoszone urzędowi skarbowemu. W ten sposób działają np. ubezpieczyciele, zakłady energetyczne i wodociągowe. Każdy z takich podmiotów tworzy nawet wiele tysięcy kont – każde osobno dla konkretnego klienta. Wcześniej wskazywano, że może to doprowadzić do poważnych zakłóceń w rozliczeniach.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA