Ministerstwo Finansów nie wydało objaśnień do zmian w podatkach 2019

Przedsiębiorcy głowią się nad nowymi zasadami opodatkowania. Skarbówka nie pomaga.

Aktualizacja: 15.04.2019 06:39 Publikacja: 14.04.2019 19:58

Ministerstwo Finansów nie wydało objaśnień do zmian w podatkach 2019

Foto: 123RF

Nowe zasady rozliczania samochodów i transakcji z zagranicznymi kontrahentami, zaostrzenie klauzuli do walki z podatkową optymalizacją, exit tax, danina solidarnościowa. Nowy Rok 2019 przyniósł masę podatkowych zmian. Ministerstwo Finansów obiecało, że wyjaśni, jak je rozumieć, ale wciąż nie wydało zapowiadanych jeszcze w 2018 r. oficjalnych objaśnień.

Czytaj także: Nowości w podatkach dla firm od 2019 roku

–Przedsiębiorcy nie mają tyle czasu co urzędnicy, muszą na bieżąco księgować transakcje i co miesiąc płacić zaliczki na PIT/CIT. Tymczasem w urzędach każą czekać na objaśnienia, a na podatkowej infolinii proponują składanie wniosków o interpretacje indywidualne, na które fiskus ma trzy miesiące – mówi Beata Hudziak, doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii 8Tax.

Z czym jest najwięcej problemów? Z samochodami osobowymi. Ma je prawie każda firma, a od 1 stycznia wszystkie faktury za paliwo, mycie, wymianę opon czy remont auta trzeba rozliczać na nowych zasadach.

Do kosztów w PIT/CIT zaliczamy tylko 75 proc. wydatków na eksploatację samochodu, który jest firmowym środkiem trwałym, ale przedsiębiorca używa go też prywatnie (w poprzednich latach firmy rozliczały 100 proc. takich wydatków). Podobnie jest z autami leasingowanymi. Są też nowe ograniczenia dla tych, którzy biorą w leasing samochody powyżej 150 tys. zł.

Dużo nowości, dużo wątpliwości

Kłopoty sprawiają także nowe zasady rozliczania transakcji z zagranicznymi kontrahentami. Firmy nie wiedzą również, jakie warunki muszą spełnić, aby skorzystać z preferencyjnej stawki podatku od dochodów z własności intelektualnej. Obawy przedsiębiorców budzi to, że fiskus może zastosować klauzulę obejścia prawa do każdej transakcji dającej podatkowe oszczędności (do końca zeszłego roku limit korzyści wynosił 100 tys. zł). A także konieczność zapłaty podatku przy przenoszeniu biznesu do innego kraju (tzw. exit tax).

O te sprawy zapytaliśmy Ministerstwo Finansów. A także o inne, w których zapowiadało wydanie objaśnień: daninę solidarnościową, ulgę mieszkaniową, odliczenie wydatków na ekologiczne ogrzewanie. Przypomnieliśmy też, że obiecywało interpretacje ogólne w sprawie rozliczenia komorników oraz 50-proc. kosztów uzyskania przychodów z praw autorskich. W sumie zapytaliśmy o dziesięć zagadnień.

Konkrety po akcji PIT

Ministerstwo odpowiedziało, że nadal nad nimi pracuje. Konkrety zapowiada po zakończeniu akcji rozliczeniowej PIT za 2018 r.

– Widać, że mamy do czynienia z klasyczną legislacyjną improwizacją. Ministerstwo wprowadziło na szybko masę zmian, a teraz najwyraźniej czeka na to, co wymyślą podatnicy. Oczywiście fiskus jest w uprzywilejowanej sytuacji, bo ma pięć lat na kontrolę, natomiast przedsiębiorcy muszą podejmować decyzje już teraz – mówi Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Accreo.

– Ustawodawca przeszarżował, zmian było za dużo, za szybko je wprowadzono i teraz sami urzędnicy nie wiedzą, jak je rozumieć – dodaje Beata Hudziak.

Co dają oficjalne objaśnienia ministra finansów?

– Podatnik, który się do nich zastosuje, nie musi w razie sporu z urzędem przejmować się odsetkami za zwłokę i odpowiedzialnością karnoskarbową. Jeśli przeprowadził transakcję po wydaniu objaśnień, nie zapłaci też podatku, nawet jeśli kontrolerzy będą innego zdania – tłumaczy Beata Hudziak.

Co się udało zrobić

Ministerstwo Finansów nie ma jednak zerowego konta. Pochwaliło się, że w tym roku wydało już objaśnienia w sprawie terminu na złożenie wniosku o wspólne rozliczenie PIT, obowiązków rolników zatrudniających pomocników do pracy przy zbiorach, VAT od zbycia komercyjnych nieruchomości. A także oczekiwane z utęsknieniem przez doradców objaśnienia o raportowaniu schematów podatkowych.

– Z tą ostatnią sprawą jest tyle praktycznych problemów, że Ministerstwo Finansów powinno już myśleć nad wydaniem następnych – mówi Michał Roszkowski.

Arkadiusz Łagowski ekspert Rady Podatkowej Lewiatana, doradca podatkowy w kancelarii Martini i Wspólnicy

Ten rok jest rekordowy, jeśli chodzi o skalę zmian podatkowych. Mamy też nową tradycję: najpierw uchwala się przepisy, potem ogłasza, że potrzebne są ich objaśnienia, i rozpoczyna konsultacje. To mało komfortowa sytuacja dla przedsiębiorców, oni bowiem poniosą konsekwencje błędnej interpretacji skomplikowanych regulacji. To oni też będą musieli korygować rozliczenia i płacić kary fiskusowi. Nie wiem, dlaczego Ministerstwo Finansów tak długo zwleka z objaśnieniami nowych przepisów, powinno wydać je jak najszybciej. Pamiętając przy tym, że wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść podatników. Idealnie byłoby, gdyby nowych regulacji nie trzeba było od razu interpretować, ale mam wrażenie, że to marzenie.

Nowe zasady rozliczania samochodów i transakcji z zagranicznymi kontrahentami, zaostrzenie klauzuli do walki z podatkową optymalizacją, exit tax, danina solidarnościowa. Nowy Rok 2019 przyniósł masę podatkowych zmian. Ministerstwo Finansów obiecało, że wyjaśni, jak je rozumieć, ale wciąż nie wydało zapowiadanych jeszcze w 2018 r. oficjalnych objaśnień.

Czytaj także: Nowości w podatkach dla firm od 2019 roku

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe