fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

PIT: Zniżka od pracodawcy to korzyść dla pracownika do opodatkowania

123RF
Fiskus nie rezygnuje z podatku od pracowniczych świadczeń. Uważa, że przyznawane przez firmę rabaty należy doliczyć do wynagrodzenia zatrudnionego.

Skarbówka wygrała w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie spór o opodatkowanie nauczycieli, którzy dostali od szkoły zniżkę na czesne za naukę swoich dzieci. Będą musieli od rabatu zapłacić podatek.

Fiskus nie miał wątpliwości, że zniżka na czesne to dla pracowników korzyść majątkowa. Gdyby nie zatrudnienie w szkole, musieliby bowiem zapłacić za edukację dzieci pełną kwotę. Także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie podkreślił, że pracownik, który nie płaci całej należności za usługę, uzyskuje podlegający opodatkowaniu profit (sygn. I SA/Kr 971/15).

Trybunał określił kryteria

Wartość takiego rabatu należy rozliczyć tak jak wynagrodzenie. Pracownik zapłaci więc – w zależności od wysokości pozostałych dochodów – 18 lub 32 proc. PIT.

– Ta sprawa pokazuje, że skarbówka nie rezygnuje z opodatkowania świadczeń dla pracowników – mówi adwokat Piotr Świniarski. – Nie zniechęcił jej korzystny dla podatników wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 7/13), choć w niektórych sprawach (zwłaszcza opodatkowania uczestników imprez integracyjnych) po nim ustąpiła.

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny określił, jakie kryteria muszą być spełnione, aby zakwalifikować świadczenie dla pracownika jako jego przychód. Między innymi powinno być przekazane w interesie pracownika, a także przynieść mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść.

Promocja skierowana też do klientów

– Urzędy powinny przede wszystkim badać, jaki jest cel takiego świadczenia – mówi Piotr Świniarski. – Jeśli zniżka jest elementem systemu motywacyjnego i ma zachęcić do lepszej pracy, niewątpliwie jej przyznanie leży bardziej w interesie pracodawcy niż pracownika.

Sposobem na uniknięcie podatku jest przyznanie rabatu większej grupie osób, nie tylko pracownikom, ale także klientom. Takie wnioski można wyciągnąć z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/415-184/11/15-5/S/MG), chociaż fiskus ustąpił w tej sprawie dopiero po interwencji Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 2451/12).

W ocenie NSA pracownicy korzystający z akcji promocyjnych nie różnią się od innych klientów (konsumentów) i nie mogą ponosić z tego tytułu dodatkowych obciążeń podatkowych. Sąd podkreślił, że pracownicy korzystający z programów rabatowych takich jak ogół klientów nie powinni być gorzej traktowani. Formalne kryterium statusu danej osoby nie może prowadzić do różnych konsekwencji podatkowych tego samego zdarzenia.

Opinia

Aleksandra Kasińska, doradca podatkowy w kancelarii FL Tax

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wyłączył wiele świadczeń przekazywanych pracownikom przez pracodawców z opodatkowania. Nie oznacza to jednak, że żaden bonus nie stanowi już przychodu. Fiskus i sądy nadal uważają, że jeżeli dane świadczenie, np. rabat na sprzedawane przez pracodawcę towary czy usługi, dotyczy wyłącznie pracowników (a nie jest dostępne dla wszystkich klientów firmy), należy je co do zasady opodatkować. Oczywiście, jeśli jest wymierne, indywidualne i pracownik zgadza się na jego otrzymanie. W sprawie niższego czesnego dla nauczycieli sąd uznał, że te warunki są spełnione. Warto o tym pamiętać przy przyznawaniu świadczeń, za które beneficjent musiałby – gdyby nie był pracownikiem – zapłacić pełną kwotę.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA