CIT: kiedy można skorzystać z 15 proc. stawki

Osiąganie przychodów finansowych nie uprawnia do korzystania z 15-proc. stawki – twierdzi Ministerstwo Finansów.

Publikacja: 12.04.2017 08:25

CIT: kiedy można skorzystać z 15 proc. stawki

Foto: 123RF

Czy wolno zastosować preferencyjną stawkę CIT, gdy część przychodów nie jest klasyczną „sprzedażą", ale pochodzi z operacji finansowych? Można dojść do wniosku, że firmy z sektora finansowego, które większość dochodów czerpią np. z odsetek, mogłyby zastosować 15-proc. stawkę do całości osiąganych dochodów. Jeżeli oczywiście przychody z tej sprzedaży nie przekroczą 1,2 mln euro rocznie, bo tyle wynosi pułap dla tej preferencji.

Za dwojakim rozumieniem przychodów przemawiałaby definicja przychodów z ustawy o rachunkowości. Według niej przychody finansowe np. z funduszy inwestycyjnych są traktowane inaczej niż przychody z klasycznej sprzedaży towarów lub usług. Te ostatnie są elementem przychodów operacyjnych. Nie jest przy tym oczywiste, czy należy je uważać za „sprzedaż" w rozumieniu art. 4a pkt 10 ustawy o CIT, definiującego „małych podatników" uprawnionych do stosowania 15-proc. stawki.

Gdyby uznać, że w firmach z sektora finansowego „sprzedaż" to jedynie dokonywanie innych operacji niż usługi finansowe, można by dojść do wniosku, że bank czy fundusz inwestycyjny są małym podatnikiem. Mogłoby się okazać, że wartość przychodów innych niż finansowe mieści się w ustawowym limicie i podatnikowi przysługuje preferencyjne opodatkowanie. O tę właśnie kwestię „Rzeczpospolita" zapytała Ministerstwo Finansów.

Z odpowiedzi zastępcy dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych Michała Batora wynika, że raczej nie ma szans na taki optymistyczny scenariusz. „Zgodnie z PKWiU do grupy usług finansowych zalicza się m.in. usługi pośrednictwa pieniężnego, usługi związane z depozytami oraz usługi udzielania pożyczek i kredytów. Skoro zatem odsetki, prowizje i inne pożytki generowane są w wyniku świadczenia usług finansowych, stanowią one przychody ze sprzedaży tych usług" – czytamy w odpowiedzi. Konsekwentnie przychody z usług finansowych należy wliczać do „ogólnego" wolumenu sprzedaży. W ten sposób żaden fundusz inwestycyjny nie miałby szans na status małego podatnika.

Sergiusz Felbur, prawnik w kancelarii BSWW Legal & Tax, wskazuje na dwojakie rozumienie przychodów ze sprzedaży w ustawie o rachunkowości i możliwą odmienną interpretację zagadnienia w kontekście opodatkowania CIT funduszy inwestycyjnych.

– Ministerstwo powołało się na PKWiU, chociaż w ustawie o VAT w stosunku do usług finansowych brakuje odesłania do niej. Aby rozwiać te wątpliwości, minister powinien wydać interpretację ogólną – sugeruje ekspert. Dodaje, że podatnicy mogą także występować o interpretacje indywidualne, chociaż kwestia zdaje się dotyczyć większej liczby podmiotów.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.rochowicz@rp.pl

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara