fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca zdalna na rzecz pracodawców zagranicznych: jak rozliczyć podatki i składki

Adobe Stock
Pracownik firmy zagranicznej, która nie ma siedziby ani przedstawicielstwa w naszym kraju, jest zobowiązany prawidłowo obliczyć i uiścić zaliczki na PIT.

Ogłoszenie pandemii koronawirusa wpłynęło na rynek pracy na całym świecie. Coraz częściej Polacy, dotychczas mieszkający na terenie innego państwa i zatrudniani przez zagranicznych pracodawców, wracają do Polski, zaś pracę wykonują zdalnie. W związku z tym powstaje wiele pytań związanych z rozliczeniem podatkowym oraz odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne.

Centrum interesów...

Zgodnie z art. 3 ustawy o PIT, osoby fizyczne, które mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych lub osobę, która przebywa na terytorium naszego kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W odniesieniu do pierwszej przes...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA