fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

PIT za 2018 r.: Dochody z działalności rozliczamy samodzielnie

Adobe Stock
Właściciel firmy musi sam złożyć zeznanie – skarbówka nie przygotowała mu e-PIT z danymi o prowadzonym przez niego biznesie.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą i rozliczająca się według skali podatkowej wypełnia formularz PIT-36. Przedsiębiorca płacący podatek liniowy składa PIT-36L. Danych z działalności gospodarczej nie znajdą w zeznaniach wypełnionych przez urzędników.

Dlaczego? Na prowadzonym przez Ministerstwo Finansów Portalu Podatkowym (na stronie www.podatki.gov.pl) są tylko deklaracje PIT-37 (głównie dla pracowników, ale także zleceniobiorców, wykonujących umowy o dzieło, członków zarządu i rad nadzorczych) albo PIT-38 (dla tych, którzy mają przychody kapitałowe, np. zarabiają na giełdzie). Przedsiębiorcy jeszcze w tym roku rozliczają się samodzielnie.

Przykład:

Pan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według skali. Oprócz tego ma dochody z umowy zlecenia. Nie dostał jednak od fiskusa PIT-37 z danymi o tych dochodach. Musi je wykazać, wraz z informacjami o działalności gospodarczej, w samodzielnie sporządzonym zeznaniu na formularzu PIT-36.

Trochę inaczej jest z przedsiębiorcami płacącymi podatek liniowy. Wprawdzie oni także rozliczają dochody z działalności gospodarczej samodzielnie, na formularzu PIT-36L, ale jeśli mają inne, np. z etatu, zlecenia bądź dzieła, wykazują je w deklaracji PIT-37. Ministerstwo Finansów potwierdza na Portalu Podatkowym, że w takiej sytuacji dla nich także jest udostępniony e-PIT. Znajdują się w nim dochody z etatu, dzieła bądź zlecenia.

Przykład:

Pan Nowak prowadzi własną firmę. Płaci podatek liniowy. W zeszłym roku zarabiał też na umowie o dzieło. Skarbówka przygotowała dla niego PIT-37 z tymi dochodami. Oczywiście są tam tylko dane z umów o dzieło (na podstawie informacji PIT-11 od płatnika). Dochody z działalności gospodarczej musi rozliczyć sam w PIT-36L.

Ministerstwo Finansów informuje też, że e-PIT nie dostanie osoba, która w zeszłym roku zawiesiła rozliczaną według skali działalność gospodarczą (albo ją zlikwidowała) i uzyskiwała inne dochody, np. z umowy o pracę. W takiej sytuacji musi złożyć samodzielnie PIT-36.

Na takim formularzu rozlicza się też przedsiębiorca, który chce skorzystać z preferencyjnego opodatkowania z małżonkiem bądź samotnie wychowywanym dzieckiem. Ten przywilej nie przysługuje jednak biznesmenom płacącym podatek liniowy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA