Usługi niematerialne - jak udokumentować wydatki

Rozliczenie w kosztach usług, które nie mają postaci rzeczowej, np. doradczych, badania rynku, prawnych czy rekrutacji pracowników naraża przedsiębiorcę na spór z fiskusem. By ograniczyć ryzyko, warto gromadzić wszelkie dowody ich wykonania.

Aktualizacja: 05.04.2020 20:20 Publikacja: 05.04.2020 11:12

Usługi niematerialne - jak udokumentować wydatki

Foto: Adobe Stock

Nabywanie przez podatników usług niematerialnych w szczególności takich jak usługi doradztwa finansowego, prawnego, technicznego, personalnego, prawnego, zarządzania finansami stało się powszechnym zjawiskiem, mającym swoje gospodarcze uzasadnienie. Od zawsze w ocenie organów podatkowych usługi niematerialne powinny być dokumentowane w sposób jednoznacznie potwierdzający fakt ich wykonania i wykazujący celowość oraz korzyści wynikające z takich usług dla podatnika.

Podatnik nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji braku zmaterializowanych efektów wykonania takich usług, gdyż żaden przepis prawa podatkowego zmaterializowania takich usług nie wymaga. W praktyce organy podatkowe kwestionują jednak wydatki z uwagi na brak odpowiedniego udokumentowania wykonania zakupionych usług. Spory w tym zakresie często znajdują rozstrzygniecie dopiero w sądzie administracyjnym.

Pozostało 91% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe