fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Pracodawca nie koryguje PIT-11 gdy pobrał zbyt duże zaliczki - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Firma, która pobrała zbyt wysokie zaliczki w 2019 r., nie koryguje informacji PIT-11. Pracownicy naprawią błąd w swoich deklaracjach.

Zmiana ustawy o PIT w trakcie 2019 r. wprowadziła wiele zamieszania w firmowych rozliczeniach. Zdarza się, że płatnicy naliczali pracownikom „po staremu" zaniżone koszty i pobierali zbyt wysokie zaliczki. Nie powinni jednak w tej sytuacji korygować PIT-11, ale poinformować pracowników, by prawidłowo rozliczyli swoje PIT-y.

Taką odpowiedź otrzymał od skarbówki pracodawca, który w październiku 2019 r. z przyczyn technicznych naliczył pracownikom zbyt niskie koszty uzyskania przychodu, nie uwzględniając zmiany przepisów. W styczniu i lutym 2020 r. wydał pracownikom PIT-11 sporządzone zgodnie z zapisami w programie płacowym.

Pracownicy zostali poinformowani, że w rozliczeniu rocznym powinni uwzględnić prawidłowe koszty. Część z nich domaga się jednak, by pracodawca poprawił PIT-11. Przedsiębiorca zapytał, czy postępuje słusznie, nie korygując informacji PIT-11.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał mu rację. Przypomniał, że płatnicy muszą co miesiąc wpłacać za pracowników zaliczki na podatek. Oblicza się je od dochodów, czyli przychodów pomniejszonych o koszty i składki. Do końca września 2019 r. zryczałtowane pracownicze koszty uzyskania przychodu wynosiły 111 zł miesięcznie (139 zł dla dojeżdżających). Od 1 października 2019 r. wzrosły one do 250 zł (300 zł dla dojeżdżających).

Z art. 81 ordynacji podatkowej wynika, że korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, np. rachunkowego. Informacje i deklaracje podatkowe, w tym PIT-11, służą jednak do odwzorowania zaistniałego w trakcie roku podatkowego stanu faktycznego. Zatem w PIT-11 składanym za dany rok płatnik powinien wykazać kwoty faktycznie pobrane.

Jeśli z jakiegoś powodu (np. błędu płatnika z przyczyn technicznych) przy poborze zaliczek zostały uwzględnione koszty uzyskania przychodów niższe niż te, które pracownikowi przysługują, w PIT-11 należy wykazać jedynie te zaniżone koszty uzyskania przychodów – napisał dyrektor KIS.

Płatnik powinien poinformować pracownika o nieprawidłowościach i o tym, jakie koszty powinien wykazać w deklaracji rocznej.

Numer interpretacji: 0112-KDIL2-1.4011.278.2020.1.DJ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA