Estoński CIT wybrało 337 firm - wciąż można zmienić system opodatkowania

Na nowy system opodatkowania można przejść w trakcie roku – mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski. – Chcemy otworzyć go dla spółek komandytowych, a także złagodzić warunki wejścia. Zmiany przedstawimy w Nowym Ładzie – zapowiada.

Publikacja: 31.03.2021 07:41

Estoński CIT wybrało 337 firm - wciąż można zmienić system opodatkowania

Foto: AdobeStock

Estoński CIT, w polskiej wersji zwany ryczałtem od dochodów, to nowa formuła rozliczenia, w której podatek płacimy dopiero przy wypłacie zysku. Obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. Spółki, które się na niego zdecydowały, powinny do 1 lutego poinformować skarbówkę o swoim wyborze. Czy już wiadomo, ilu jest pionierów?

Tak. Na podstawie danych z urzędów skarbowych wiemy, że w pierwszym miesiącu estoński CIT wybrało 337 firm. W tym są 332 spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i pięć spółek akcyjnych.

Czytaj także: Estoński CIT. Firmy nie chcą ryzykować

Jakie to przedsiębiorstwa?

Bardzo różne. Wśród pionierów nowej formy rozliczenia mamy lokalną cukiernię, producenta ogniw fotowoltaicznych, pośrednika nieruchomości, a także centra medyczne i logistyczne czy sklepy internetowe. Pokazuje to, że rozwiązanie jest uniwersalne, atrakcyjne dla wielu różnych branż czy gałęzi gospodarki.

Ministerstwo Finansów chyba spodziewało się większego zainteresowania?

Nie jesteśmy zaskoczeni takim wynikiem. To dopiero początek, a nowe rozwiązania podatkowe na starcie zawsze są traktowane z pewną ostrożnością. Dlatego rozmawiamy z biznesem, tłumaczymy oraz przygotowujemy objaśnienia. Trzeba też przyznać, że epidemia koronawirusa, wskutek której wiele firm ma mniejsze dochody albo nie ma ich w ogóle, nie sprzyja podejmowaniu decyzji o zmianie formy opodatkowania. Liczymy na to, że chętnych będzie sukcesywnie przybywać. Drzwi są wciąż szeroko otwarte.

Ale następna okazja dopiero za rok?

Nie. Na estoński CIT można przejść w dowolnym momencie. Także w trakcie roku podatkowego.

Załóżmy, że spółka zdecydowała się na estoński CIT w kwietniu. Co ma zrobić?

Zamknąć bieżący rok podatkowy, wyliczyć różnice między wynikiem podatkowym a bilansowym, rozliczyć CIT, a następnie rozpocząć nowy rok już na nowych zasadach. Przejście na estoński system należy zgłosić do urzędu skarbowego do końca pierwszego miesiąca korzystania z nowych zasad rozliczenia.

Trzeba też pamiętać, że zmiana roku podatkowego może wymagać zmiany umowy bądź statutu spółki i odpowiedniego zgłoszenia do Krajowego Rejestru Sądowego.

Czy Ministerstwo Finansów zagwarantuje taką możliwość w objaśnieniach? Na razie mamy tylko ich projekt z grudnia ubiegłego roku.

Tak. Zasady przejścia na estoński CIT w trakcie roku będą opisane w objaśnieniach. Będą chronić firmy, które się do nich zastosują. Prace nad objaśnieniami dobiegają końca. Powinny się ukazać w kwietniu. Będzie to swego rodzaju leksykon, odpowiadający na wszelkie pytania, jakie nam zadają lub mogą zadać podatnicy, którzy korzystają z nowych przepisów.

Czy jest szansa na złagodzenie warunków estońskiego CIT? Może wtedy więcej firm się na niego skusi.

Od początku podkreślaliśmy, że nowe przepisy to rozwiązanie pilotażowe. Cały czas je analizujemy. Chcemy otworzyć estoński CIT dla spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych, a także spółdzielni. Chcemy też złagodzić warunki wejścia i zwiększyć atrakcyjność rozliczenia na nowych zasadach.

Zmiany zostaną przedstawione w Nowym Ładzie. Proces legislacyjny rozpocznie się najpóźniej w połowie roku, tak by nowe regulacje weszły w życie w styczniu 2022 r.

Alternatywą dla ryczałtu od dochodów jest fundusz inwestycyjny, który umożliwia szybsze rozliczenie amortyzacji środków trwałych w podatkowych kosztach. Coś już wiadomo o zainteresowaniu tym rozwiązaniem?

Rzeczywiście, decydując się na estoński CIT, przedsiębiorca może wybrać alternatywnie ryczałt lub fundusz inwestycyjny. Spodziewamy się, że w pierwszych latach stosowania nowych przepisów fundusz może być wykorzystywany znacznie szerzej niż ryczałt. Informacja o wyborze tej opcji będzie jednak przekazywana administracji skarbowej dopiero przy rozliczaniu 2021 r. Dlatego na dane dotyczące funduszu inwestycyjnego musimy jeszcze zaczekać.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego