fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Koszty: firma odliczy 20 proc. wydatków na samochód niewpisany do ewidencji środków trwałych

Adobe Stock
Tylko jedna piąta wydatków na auto niewpisane do ewidencji środków trwałych może być firmowym kosztem. Nie ma znaczenia, czy pojazd jest własnością czy współwłasnością podatnika.

Z początkiem 2019 r. zmieniły się zasady rozliczania wydatków na firmowe auta. Skarbówka wyjaśnia w interpretacji, jak stosować nowe przepisy.

Z pytaniem zwrócił się podatnik, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest współwłaścicielem samochodu osobowego. Auto nie jest dla wnioskodawcy składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, ale jest przez niego wykorzystywane – choć nie wyłącznie – do celów związanych z działalnością. Zapytał, czy może zaliczyć do kosztów 75 proc. wydatków na używanie auta.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że od 1 stycznia nie można odliczyć wydatków na auto należące do przedsiębiorcy, które nie jest składnikiem firmowego majątku, chyba że wykorzystuje się je także na potrzeby działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT wydatki na samochód osobowy niebędący składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, oraz składki na jego ubezpieczenie są kosztami uzyskania przychodów tylko w 20 proc.

Dyrektor KIS zaznaczył, że przepis ten dotyczy zarówno własności, jak i współwłasności. Sam fakt jednak, iż przedsiębiorca jest właścicielem czy współwłaścicielem auta, nie uprawnia go do odliczenia kosztów. Musi faktycznie ponosić wydatki eksploatacyjne.

Przedsiębiorca nie skorzysta natomiast z rozwiązania, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o PIT. Przepis ten pozwala odliczać 75 proc. tzw. wydatków mieszanych, ale na samochody osobowe będące składnikami majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, tj. w szczególności będące środkami trwałymi.

– Zarówno gdy samochód stanowi własność przedsiębiorcy, jak i wtedy, gdy jest przedmiotem współwłasności, wydatki eksploatacyjne na auto, które nie jest w działalności składnikiem majątku, będą podlegały zaliczeniu do kosztów w wysokości 20 proc. – informuje skarbówka.

Nr interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 38.2019.1.PSZ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA