fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Kiedy wydatki na licencję pilota są podatkowym kosztem - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Przedsiębiorca odliczy opłaty związane ze zdobyciem uprawnień lotniczych, jeśli najpierw uzupełni wpis w CEIDG.

W czasie pandemii wielu przedsiębiorców szuka dodatkowego źródła zarobków. Fiskus wychodzi im naprzeciw. Zgadza się, że wydatek na uzyskanie licencji pilota może być podatkowym kosztem.

Jest jeden warunek. Najpierw trzeba uzupełnić kody PKD o działalność lotniczą. Inaczej wydatek nie ma związku z prowadzonym biznesem.

Taką odpowiedź otrzymał przedsiębiorca, który prowadzi działalność związaną z oprogramowaniem, ale zajmuje się też wykonywaniem lotów komercyjnych na dronach. Teraz chce jednak uzyskać licencję pilota, by w razie braku innych ofert wykonywać loty dla linii lotniczych lub jako prywatny pilot. Chce wziąć udział w wielu kursach potrzebnych do zdobycia m.in. licencji pilota turystycznego, uprawnień do lotów nocnych, do lotów na samolotach wielośmigłowych oraz do lotów komercyjnych.

Czytaj także:

Szkolenie na licencję turystyczną rozpoczął w grudniu 2020 r. W styczniu 2021 r. uzupełnił kody PKD planowanymi nowymi rodzajami działalności. Pierwsze przychody z tego tytułu osiągnie prawdopodobnie w 2023 r. Wcześniej jednak musi ponieść – poza opłatą za licencję – wiele dodatkowych wydatków, np. na wynajem samolotu w celach szkoleniowych, opłaty lotniskowe oraz zakup map, oprogramowania i urządzeń elektronicznych wpływających na bezpieczeństwo.

Chciał się upewnić, czy może je wszystkie odliczyć. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że wydatków poniesionych przed rozszerzeniem profilu działalności gospodarczej nie można uznać za koszty uzyskania przychodów z tej działalności. Skoro zostały poniesione wcześniej, to brakuje związku przyczynowo-skutkowego między tymi opłatami a uzyskiwaniem przychodów w późniejszym okresie. To oznacza, że do kosztów zaliczy wydatki z okresu po uzupełnieniu wpisu w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej o nowe kody PKD.

W poprzednich latach fiskus nie stawiał takich wymogów. W interpretacji z początku 2019 r. (nr 0112-KDIL3-3.4011. 385.2018.2.DS) zgodził się, by dentysta odliczył wydatek na licencję pilota. Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził prywatny gabinet lekarski i dopiero planował rozszerzyć działalność gospodarczą na świadczenie usług lotniczych.

Uzyskał odpowiedź, że skoro potrzebne są w tym celu odpowiednie szkolenia, to wydatek na nie może być kosztem uzyskania przychodu. Jednak zasadność jego rozliczenia może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego.

Nr interpretacji: 0114-KDIP3-1.4011.50.2021.2.AC

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA