fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Reklama w kościele da firmie podatkowe korzyści - interpretacja podatkowa

www.sxc.hu
Firma, która promuje się, finansując ważne dla regionu inicjatywy, może zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Przedsiębiorcy powinni dbać o swoją popularność w lokalnej społeczności. Przekłada się to na ich przychody. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią spółka zajmująca się przesyłaniem energii elektrycznej. Podpisała umowę sponsoringu z diecezją. Zobowiązała się w niej do sfinansowania remontu barokowych organów. W zamian za to diecezja ma promować spółkę na różne sposoby, m.in. będzie informować na swojej stronie i w czasopiśmie, co dobrego spółka zrobiła dla regionu.

Czytaj też: Umowa sponsoringu na rzecz podmiotów NGO a koszty uzyskania przychodu

Umowę podpisano na dziesięć lat. W załączniku znajduje się dokładny wykaz usług promocyjnych. Spółka podkreśla, że ich wartość odpowiada przekazanej przez nią kwocie. Świadczenia są więc ekwiwalentne.

Czy wydatki na sfinansowanie remontu organów są podatkowym kosztem? Spółka twierdzi, że tak, bo jej działania to realizowanie zasad społecznej odpowiedzialności biznesu. Chodzi o budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorcy jako podmiotu uwzględniającego interesy społeczne. Takie działania przyczyniają się do wzrostu popularności marki, a w rezultacie zachęcają obecnych i przyszłych klientów do zakupów.

Spółka podkreśliła, że wydatki związane z umową sponsoringu stanowią element strategii marketingowej. Przyczyniają się do tego, że lokalna społeczność lepiej rozumie zasady prowadzonej przez firmę działalności. Ma to też wpływ na relacje z kontrahentami.

Fiskus zgodził się na rozliczenie wydatków w kosztach. Przyznał, że sponsoring to forma reklamy, a zwiększenie popularności firmy może mieć wpływ na wzrost uzyskiwanych przez nią przychodów.

Skarbówka przypomniała też, że wydatki na sponsoring są podatkowym kosztem do wartości otrzymanych usług reklamowych. Ponieważ spółka zapewniała, że w tej sprawie świadczenia są ekwiwalentne, może rozliczyć wydatki w całości.

Numer interpretacji: 0114-KDIP2-1.4010.548.2019.3.OK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA