Jest ulga podatkowa na tacę online. Ale fiskus chce dowodów

Darowiznę dla Kościoła można odliczyć od dochodu. Ważne są jednak formalności.

Aktualizacja: 26.03.2021 09:18 Publikacja: 25.03.2021 15:20

Ulga podatkowa na tacę online

Ulga podatkowa na tacę online

Foto: AdobeStock

Ofiary można składać także w formie tacy online. Tak jedna z warszawskich parafii zachęca wiernych do finansowego wsparcia. Nie tylko ona. W dobie epidemii wiele osób przeszło bowiem na zdalne praktykowanie wiary. I na tacę dają przez internet.

Czy mogą skorzystać z podatkowej ulgi? Tak.

„Ustawa o PIT pozwala na odliczanie od dochodu darowizn na cele kultu religijnego" – napisało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej".

– Nie powinno być wątpliwości. Taca online to klasyczna darowizna – potwierdza adwokat Paweł Maliszewski.

Wątpliwości mogą się za to pojawić przy dokumentowaniu wydatków.

Czytaj także: Darowizna od Caritasu dla osieroconych dzieci bez podatku od spadków i darowizn - interpretacja podatków

„Ustala się je na podstawie dowodu wpłaty na rachunek obdarowanego. Z tytułu przelewu musi wynikać, że chodzi o darowiznę oraz na jaki cel została przekazana" – pisze resort finansów.

Problem w tym, że przy tzw. szybkich płatnościach internetowych, z których korzystają także parafie, na przelewie jest tylko numer transakcji, z którego nie wynika, na co poszły pieniądze. Odbiorcą jest pośrednik płatności. Darczyńca otrzymuje od niego potwierdzenie mailowe o zaksięgowaniu darowizny dla parafii. Czy to wystarczy do odliczenia?

– Jeśli z samego przelewu nie wynika, że wpłata jest darowizną przekazaną na cel uprawniający do ulgi (np. kult religijny), to nie są spełnione warunki odliczenia. Chyba że podatnik dodatkowo dysponuje umową darowizny określającą zarówno wysokość wpłaty oraz cel, na jaki została dokonana – twierdzi resort finansów. Dodaje, że potwierdzenie mailowe przyjęcia wpłaty nie jest tożsame z umową darowizny. – W razie dokonania wpłaty na tacę kartą płatniczą bądź przelewem bez wskazania, że chodzi o darowiznę na kult religijny, bez umowy odliczenie od dochodu nie przysługuje – konkluduje skarbówka.

– To zbyt formalistyczne podejście. Przelew z kodem alfanumerycznym też jest przecież dowodem wpłaty. Dodając do tego potwierdzenie mailowe, możemy ustalić, na co przekazaliśmy pieniądze. Na pewno jednak łatwiej będzie przekonać fiskusa, jeśli mamy potwierdzenie z parafii, że dostała od nas darowiznę – mówi Paweł Maliszewski. Dodaje, że osoby, które nie chcą mieć problemów ze skarbówką, powinny wpłacić pieniądze na konto parafii zwykłym przelewem, wpisując na nim „darowizna na cele kultu religijnego". Wtedy sprawa jest jasna.

Darowizny na cele kultu religijnego odliczymy do wysokości 6 proc. dochodu. Bez ograniczeń można rozliczać wpłaty na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła katolickiego. Do ulgi potrzebne jest jednak sprawozdanie od obdarowanej parafii.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego