fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Rozliczenie ryczałtem to ryzyko dla informatyka

www.sxc.hu
Tylko usługi rozwijania systemu komputerowego są opodatkowane stawką 8,5 proc. ryczałtu. Od związanych z oprogramowaniem płaci się już 17 proc.

Izba Skarbowa w Poznaniu określiła w najnowszej interpretacji (ILPB1/4511-1-14/16-2/AA) zasady rozliczenia usług informatycznych. Problem polega na tym, że chociaż odpowiedź jest korzystna dla podatnika, to nie wyjaśnia, jak ma postąpić w praktyce.

Z pytaniem zwrócił się informatyk, który zamierza rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na projektowaniu i rozwoju technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (PKWiU 62.01.12.1). Chce świadczyć usługi konsultingowe, projektowania i rozwijania systemu SAP. Zaznaczył w pytaniu, że nie będzie świadczył usług związanych z oprogramowaniem.

Nieprecyzyjne przepisy

We wniosku o interpretację wyjaśnił, że SAP jest zintegrowanym systemem komputerowym, który wymaga skonfigurowania zgodnie z wymaganiami klienta. Jego praca ma polegać m.in. na konfigurowaniu oraz przygotowaniu klienta do pracy z systemem. Zapytał, czy przychód z tego typu działalności może rozliczyć ryczałtem według stawki 8,5 proc.

Dyrektor Izby przypomniał, że w myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym stawka od działalności usługowej wynosi 8,5 proc. Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. g) ustawy stawka od świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego wynosi 17 proc.

Podstawowe znaczenie ma tu klasyfikacja PKWiU. Wskazane w ustawie grupowanie PKWiU 62.01.1 obejmuje również świadczone przez wnioskodawcę usługi, sklasyfikowane pod symbolem 62.01.12.0. Znajdujące się przy nim oznaczenie „ex" oznacza jednak, że stawka 17 proc. dotyczy wyłącznie usług związanych z oprogramowaniem.

Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził na tej podstawie, że przychody uzyskiwane przez wnioskodawcę z projektowania i rozwoju technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych mogą być opodatkowane 8,5-proc. stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Gdyby jednak usługi te były związane z oprogramowaniem, to przychody uzyskiwane z ich świadczenia podlegałyby opodatkowaniu stawką 17 proc. – wynika z pisma.

W praktyce są problemy

– W informatyce bardzo trudno odróżnić rozwój systemu komputerowego od programowania. Większość czynności związana z rozwojem na jakimś etapie wiąże się z programowaniem – mówi Joanna Magiera, prowadząca firmę informatyczną Cyfrada. – Nieprecyzyjne przepisy narażają informatyków na subiektywne interpretacje fiskusa. Korzystają na tym jedynie duże korporacje, które mają wydzielone budżety na obsługę prawną – dodaje.

Opinia:

Łukasz Szczygieł, doradca podatkowy w Rödl & Partner

Opisana sprawa dotyczy bardzo praktycznej kwestii, jaką jest możliwość zastosowania optymalizacji podatkowej przez informatyka. Zgodnie z ustawą o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych świadczenie usług jest co do zasady opodatkowane według stawki 8,5 proc. Wyjątkiem są m.in. usługi związane z oprogramowaniem, dla których stawka wynosi 17 proc. Problem polega na tym, że ustawa nie precyzuje, jakie usługi należy uznać za „związane z oprogramowaniem". Również dyrektor izby skarbowej nie wyjaśnił tej kwestii, powtórzył jedynie przepisy, nie odnosząc się wprost do opisanego przez wnioskodawcę stanu faktycznego. W efekcie ciężar oceny, jaką stawkę zastosować, spoczywa na podatniku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA