fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Forum Cen Transferowych pod egidą Ministerstwa Finansów

123RF
Ministerstwo Finansów uruchamia stałą platformę dyskusyjną o cenach transferowych.

Opodatkowanie transakcji między podmiotami powiązanymi to jedna z najbardziej skomplikowanych kwestii w prawie podatkowym. Dlatego Ministerstwo Finansów postanowiło uruchomić cykl konferencji z ekspertami i przedstawicielami biznesu, by omawiać najbardziej problematyczne kwestie w stosowaniu tych przepisów. Pierwsze Forum Cen Transferowych pod egidą MF ma się odbyć w poniedziałek 26 marca w stolicy.

Głównym tematem obrad mają być analizy porównawcze. Podatnicy sporządzają je, by uzasadnić, że poziom cen transakcji wewnątrz grup kapitałowych ma swoje uzasadnienie i nie służy redukowaniu opodatkowania. W praktyce wokół tych obowiązków narosło wiele wątpliwości.

Jak przyznaje Joanna Pietrasik, dyrektor Departamentu Cen Transferowych w MF, kwestia analiz porównawczych jest istotna, ale jej resort jest otwarty na sugestie uczestników Forum także co do innych problemów.

– Wnioski sformułowane podczas tych dyskusji mogą przybrać formę opracowań, opinii, analiz, wniosków lub propozycji dotyczących usprawnienia i uszczelnienia systemu podatkowego w zakresie cen transferowych – deklaruje Joanna Pietrasik. Docelowo Forum mogłoby działać jako oficjalny zespół opiniodawczo-doradczy przy ministrze finansów.

Dotychczas cenom transferowym poświęconych było wiele seminariów i konferencji, ale nie miały one oficjalnego charakteru. I choć często brali w nich udział przedstawiciele fiskusa, to nie obligowało to władz skarbowych do żadnych działań.

Organizatorem takich wydarzeń było m.in. stowarzyszenie Centrum Cen Transferowych. Jego szefowa, doradca podatkowy Sylwia Rzymkowska, chwali MF za cenną inicjatywę.

– Mam nadzieję, że Forum nie poprzestanie na dyskusji, ale wyciągnie z niej konkretne wnioski i wypracuje konkretne praktyczne rozwiązania, które będą stosowane przez administrację i przedsiębiorców – mówi ekspertka. Jej zdaniem najpilniejszą do rozwiązania kwestią są uproszczone porozumienia cenowe dla przedsiębiorców objętych nowymi restrykcjami kosztowymi.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.rochowicz@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA