Zasady dokumentowania cen transferowych obowiązujące w grupie

Progi wyznaczające obowiązek dokumentacyjny należy odnosić do całej podatkowej grupy kapitałowej, a nie do poszczególnych podmiotów wchodzących w jej skład.

Publikacja: 21.03.2018 05:50

Zasady dokumentowania cen transferowych obowiązujące w grupie

Foto: Fotolia.com

Zagadnienie cen transferowych w odniesieniu do podatkowych grup kapitałowych jest wciąż budzi wiele pytań. Najbardziej problematycznym zagadnieniem związanym z obszarem cen transferowych w podatkowej grupie kapitałowej (PGK) są zasady sporządzania dokumentacji oraz obliczania progów dokumentacyjnych.

Szczególny podatnik

Podatkowa grupa kapitałowa jest podmiotem prawnym, który mogą utworzyć co najmniej dwie spółki prawa handlowego, posiadające osobowość prawną. Spółki te muszą pozostawać w powiązaniach kapitałowych. PGK mogą tworzyć wyłącznie spółki akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mające siedzibę na terenie Polski. Na czele PGK musi stać spółka dominująca, która posiada co najmniej 75 proc. bezpośredniego udziału w kapitale zakładowym pozostałych spółek. Przeciętny kapitał zakładowy każdej ze spółek wchodzących w skład PGK nie może być niższy niż 500 000 zł. PGK może zostać utworzona na co najmniej trzy lata i niezbędne jest do tego zachowanie formy aktu notarialnego. PGK musi osiągać wskaźnik dochodowości wynoszący co najmniej 2 proc. w skali roku.

Znaczne korzyści

Z utworzenia podatkowej grupy kapitałowej wynikają różnego rodzaju korzyści. Jedną z najistotniejszych jest wspólna kalkulacja dochodu do opodatkowania wielu spółek. Powoduje to, że możliwe jest uzyskanie korzyści podatkowych wynikających z obniżenia łącznego poziomu obciążeń podatkowych w zakresie podatku dochodowego, gdy działalność części spółek tworzących PGK generuje dochody, a pozostałe osiągają straty. Należy jednak pamiętać, że cała PGK musi spełniać warunek dotyczący wskaźnika dochodowości i nie może dojść do sytuacji, w której grupa osiągnie stratę w danym roku podatkowym. Traci wtedy status podatkowej grupy kapitałowej.

Uproszczone są także zasady rozliczeń z fiskusem. Odpowiada za nie spółka dominująca w PGK. Odpowiada ona za obliczenie oraz rozliczenie wpłat na podatek dochodowy.

Transakcje w grupie...

Spółki tworzące PGK, jak i samą grupę, obejmują także preferencyjne przepisy dotyczące cen transferowych.

Podatkowa grupa kapitałowa nie ma obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych w przypadku transakcji między spółkami wchodzącymi w skład PGK. Wynika to z faktu, że PGK jest uznawana za jednego podatnika. Nie oznacza to jednak, że członkowie podatkowej grupy kapitałowej mają pełną swobodę w kształtowaniu cen w ramach transakcji w PGK. Od 1 stycznia 2018 fiskus może analizować ceny transferowe stosowane przez podmioty w transakcjach w ramach PGK. W przypadku rozwiązania podatkowej grupy kapitałowej przed terminem, na jaki grupa została zawiązana, nie ma obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych za wcześniejsze lata dla transakcji dokonanych wewnątrz PGK.

... i z podmiotami powiązanymi spoza niej

PGK ma obowiązek stosowania cen rynkowych w transakcjach z podmiotami powiązanymi niewchodzącymi w skład PGK. Jest ona także zobowiązana do sporządzania dokumentacji w przypadku przekroczenia progów ustawowych, gdy dochodzi do takich transakcji. W takim przypadku podatkowa grupa kapitałowa jest traktowana jako jeden podatnik.

Oznacza to, że w celu wyznaczenia obowiązków dokumentacyjnych wykorzystuje się skonsolidowane przychody lub koszty dla całej PGK. Należy je odnieść do progów zawartych w art. 9a ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Za sporządzenie dokumentacji odpowiada też podatkowa grupa kapitałowa, a nie poszczególne spółki wchodzące w jej skład.

Ministerstwo odpowiada

Zagadnienie dotyczące sporządzania dokumentacji cen transferowych w odniesieniu do podatkowej grupy kapitałowej zostało poruszone w interpelacji poselskiej DCT.054.1.2018.

Odpowiedź Ministerstwa Finansów z 7 lutego 2018 r. na powyższą interpelację definiuje sposób ustalania progów dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych w odniesieniu do podatkowych grup kapitałowych.

Interpelacja dotyczyła kwestii ustalania progów dokumentacyjnych w przypadku podatkowych grup kapitałowych, odnosząc się bezpośrednio do art. 9a ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Artykuł ten dotyczy sporządzenia dokumentacji cen transferowych w przypadku transakcji lub innych zdarzeń dokonanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową a niewchodzącymi w skład tej grupy podmiotami powiązanymi.

Zadane zostało pytanie czy progi dokumentacyjne należy odnosić do poszczególnych spółek wchodzących w skład grupy, czy do całej PGK.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi nawiązało do art. 9a ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że do sporządzania dokumentacji cen transferowych zobowiązani są „podatnicy". Nawiązując do wcześniejszego orzecznictwa (tj. wyroków NSA: z 30 września 2015 r., II FSK 1979/13, z 4 września 2014 r., I FSK 1351/13, z 8 marca 2013 r., I FSK 689/12 i I FSK 688/12), resort wskazał, że spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej przestają być oddzielnymi podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych w momencie utworzenia podatkowej grupy kapitałowej.

Dlatego też stwierdzono, że progi dokumentacyjne należy odnosić do całej podatkowej grupy kapitałowej, a nie do poszczególnych podmiotów wchodzących w skład PGK.

Ministerstwo Finansów jednocześnie wytłumaczyło, że dodanie ust. 3e w art. 9a ustawy o CIT miało na celu wyłączenie z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych podmiotów wchodzących w skład PGK, które dokonują między sobą transakcji. Przepis ten nie miał na celu zmiany wyznaczania progów dokumentacyjnych w odniesieniu do podatkowej grupy kapitałowej, ale wyłącznie zdefiniowanie zakresu transakcji lub innych zdarzeń, które należy dokumentować.

Autor jest starszym asystentem ds. cen transferowych, PKF Consult

Wniosek

Podatkowa grupa kapitałowa nie ma obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych w odniesieniu do transakcji dokonywanych w ramach PGK. Jest ona jednak zobowiązana do sporządzania dokumentacji podatkowej w przypadku przekroczenia progów ustawowych w transakcjach z podmiotami powiązanymi niebędącymi członkami PGK. W takiej sytuacji należy sporządzać dokumentację na poziomie całej PGK, a nie poszczególnych spółek.

Zagadnienie cen transferowych w odniesieniu do podatkowych grup kapitałowych jest wciąż budzi wiele pytań. Najbardziej problematycznym zagadnieniem związanym z obszarem cen transferowych w podatkowej grupie kapitałowej (PGK) są zasady sporządzania dokumentacji oraz obliczania progów dokumentacyjnych.

Szczególny podatnik

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego