fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy można ująć w kosztach wydatki z okresu zawieszenia działalności

AdobeStock
Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia z prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Poniesione wówczas koszty i przychody rozlicza się w zeznaniu rocznym – mówi Paulina Janosz, starsza księgowa w GOBS.

Czytelniczka „Rz" zawiesiła na trzy miesiące prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy w okresie zawieszenia może nadal ujmować koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? Jeśli tak, to jakie?

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, to nadal będzie mógł ujmować w kosztach podatkowych te wydatki, które są związane z zabezpieczeniem lub zachowaniem źródła przychodów. Są to najczęściej: przedłużane bądź zawierane nowe polisy ubezpieczenia majątkowego; usługi ochrony mienia; koszty usuwania skutków awarii; wykonywane niecierpiące zwłoki remonty; raty leasingowe; czynsz najmu; opłaty za media; opłaty za użytkowanie wieczyste; opłaty bankowe; abonament telefoniczny z wyłączeniem jednak opłat za wykonane rozmowy, chyba że wiązały się z zabezpieczeniem lub zachowaniem źródła przychodów.

Czytaj także: Jakie wydatki w okresie zawieszenia firmy można odliczać

Czy trzeba prowadzić księgowość?...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA