Częstotliwość podróży służbowych nie wpływa na zwolnienie z PIT

Spółka nie jest zobowiązana do obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od ponoszonych przez nią kosztów podróży osób zarządzających.

Publikacja: 18.03.2019 01:00

Częstotliwość podróży służbowych nie wpływa na zwolnienie z PIT

Foto: Adobe Stock

Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 29 stycznia 2019 r. (I SA/Bd 886/18).

Czytaj także: Podróż służbowa a zwolnienie PIT: sytuacja pracownika i osób nie na etacie jest różna

Spółka podpisała z członkami zarządu umowy dotyczące świadczenia usług zarządzania. Do obowiązków zarządzających należą m.in. podróże służbowe, których koszty są pokrywane przez spółkę. W związku z tym spółka zwróciła się do Dyrektora KIS z pytaniem czy wartość poniesionych z tego tytułu wydatków będzie przychodem zwolnionym z podatku dochodowego od osób fizycznych, przy spełnieniu warunków, o których mowa w art. 21 ust. 13 ustawy o PIT oraz czy w konsekwencji na spółce ciąży obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy. Zdaniem spółki obowiązek podatkowy nie powstanie, a przychodem zarządzającego podlegającym opodatkowaniu ze źródła określonego w art. 13 pkt 7 ustawy o PIT będzie wartość wynagrodzenia wynikającego z umowy o świadczenie usług zarządzania oraz inne świadczenia pozapłacowe, które przysługują mu na podstawie tej umowy i stanowią dla niego definitywne przysporzenie majątkowe. Koszty podróży służbowej nie zaliczają się jednak do tej kategorii.

Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem spółki (0115-KDIT2-2.4011.288.2018.2.ENB). Jego zdaniem, świadczenia związane z podróżami służbowymi zarządzających nie mieszczą się w dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT i nie mogą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w tym zakresie ze względu na swoją częstotliwość, a spółka powinna naliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od powstałego przychodu.

Na interpretację tę spółka wniosła skargę do WSA w Bydgoszczy, a sąd przychylił się do jej stanowiska, uchylając interpretację organu. Zdaniem sądu wykładnia językowa nie pozwala na dookreślenie pojęcia „podróż służbowa" o takie elementy jak: czas odbywania, częstotliwość czy kierunek podróży. Częstotliwość nie powinna więc być traktowana jako kryterium czy mamy do czynienia z podróżą służbową. Według sądu, skoro ustawodawca w sposób odmienny określił podróż pracownika i podróż osoby niebędącej pracownikiem, to w ramach zabiegów interpretacyjnych również nie można tych pojęć zrównywać.

Autorka jest współpracowniczką zespołu zarządzania wiedzą podatkową Deloitte

Adriana Brzostowska konsultantka w dziale doradztwa podatkowego Deloitte

W niniejszej sprawie WSA w Bydgoszczy zajął się wykładnią pojęcia „podróż służbowa" dokonaną przez Dyrektora KIS w celu określenia czy wydatki poniesione przez członków zarządu będących w podróży służbowej mieszczą się w dyspozycji art. 21 ust 1 pkt 16 ustawy o PIT i mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dyrektor KIS nie podzielił stanowiska spółki. Stwierdził, że ustawodawca posłużył się w ustawie terminem „podróż", bez określenia „służbowa". Oznacza to, że zakres zwolnienia z PIT nie ogranicza się jedynie do podróży służbowych określonych w kodeksie pracy, ale do wszelkich podróży osób niebędących pracownikami, a przy definiowaniu pojęcia „podróż" należy mieć głównie na uwadze pojęcie „podróż służbowa" określone w kodeksie pracy. Jednakże, według Dyrektora KIS, aby koszty związane z podróżą osoby niebędącej pracownikiem mogły skorzystać ze zwolnienia z PIT, podróż osoby niebędącej pracownikiem musi spełniać przesłankę „incydentalności" w stosunku do zwykle wykonywanej pracy. W ocenie Dyrektora KIS, podróże członków zarządu w ramach wykonywanych obowiązków nie spełniają tego warunku, przez co świadczenia związane z podróżami nie mieszczą się w dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT, a w konsekwencji powinna zostać naliczona od tych świadczeń zaliczka na podatek dochodowy.

Stanowiska tego nie podzielił WSA w Bydgoszczy, w którego ocenie przedstawiona w interpretacji definicja podróży jest niewłaściwa. Uznał tym samym stanowisko organu za nieprawidłowe i uchylił interpretację, orzekając na korzyść spółki. Według sądu, organ podatkowy powinien dokonać wykładni językowej pojęcia „podróż", a przesłanka incydentalności nie powinna być brana pod rozwagę przy analizowaniu warunków kwalifikujących dane zdarzenie jako podróż służbowa. W ocenie sądu, należy również odróżnić pojęcia "podróż" i "podróż służbowa" i ich ze sobą nie utożsamiać.

W art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT ustawodawca wyraźnie rozróżnił (w lit. a) podróż służbową pracownika i (w lit. b) podróż, nie używając przymiotnika „służbowa", osoby niebędącej pracownikiem. Sformułowanie w ten sposób przepisów odnoszących się do podróży służbowej oznacza, że nie odnoszą się one tylko do podróży pracowników. Osoby niebędące pracownikami również mieszczą się w dyspozycji niniejszego zwolnienia, jeśli należności poniesione przez nich w związku z odbyciem podróży służbowej nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Ustawodawca nie określił definicji legalnej pojęcia „podróż". Dlatego przy wykładni tego pojęcia należy posiłkować się definicją słownikową. Tym samym podróż nie powinna być utożsamiana z podróżą służbową – pojęciem zdefiniowanym w kodeksie pracy, gdyż dotyczy ono osób pozostających w stosunku pracy. Przepisy kodeksu pracy nie mają bezpośredniego odniesienia do przepisów PIT przy wykładni pojęcia „podróż" osób niebędących pracownikami. Dlatego, mówiąc o podróży, można przyjąć, że chodzi tu zarówno o podróż odbytą w związku z załatwianiem cudzych spraw, jak również o dojazd na miejsce wykonywania określonych czynności. Brak definicji legalnej podróży nie powinien prowadzić do zawężonej wykładni tego pojęcia i tym samym uniemożliwiać skorzystania z tego zwolnienia osobom niebędącymi pracownikami. Podróż nie powinna się jednoznacznie kojarzyć z podróżą służbową, gdyż w podróży mogą pozostawać osoby, które pełnią swoje obowiązki nie tylko na podstawie stosunku prawnego jakim jest umowa o pracę. Wyodrębnienie przez ustawodawcę w art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT podróży służbowej pracownika oraz podróży osoby niebędącej pracownikiem miało swój cel. Należy również wskazać, że pojęcie „incydentalność" nie znajduje się w katalogu przesłanek umożliwiających zwolnienie z PIT świadczeń związanych z podróżą. Jednak w przypadku osób niebędących pracownikami, ze zwolnienia korzystają jedynie świadczenia otrzymane wyłącznie w związku z szeroko rozumianą podróżą, jeśli są spełnione warunki wymienione w art. 13 ustawy o PIT. Zgodnie zatem z tym co orzekł sąd, świadczenia związane z podróżą członków zarządu mieszczą się w dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT i mogą korzystać ze zwolnienia z PIT, a po stronie spółki nie istnieje obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 29 stycznia 2019 r. (I SA/Bd 886/18).

Czytaj także: Podróż służbowa a zwolnienie PIT: sytuacja pracownika i osób nie na etacie jest różna

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a