Koronawirus. Dofinansowanie firmy bez PIT

Przedsiębiorca nie płaci podatku od grantu na utrzymanie działalności w czasie epidemii. Nie odliczy jednak kosztów.

Aktualizacja: 19.03.2021 07:44 Publikacja: 18.03.2021 19:26

Koronawirus. Dofinansowanie firmy bez PIT

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorcy, którzy korzystali ze wsparcia na utrzymanie firmy, mają często problem z jego rozliczeniem. Skarbówka rozstrzygnęła w najnowszej interpretacji, że grant jest zwolniony z podatku. Powstają wątpliwości, czy sfinansowane nim wydatki można uznać za koszt podatkowy.

Przysługuje zwolnienie

Takie pytanie zadała fiskusowi podatniczka, która w listopadzie 2020 r. otrzymała 52 tys. zł dofinansowania z urzędu pracy, pochodzącego z funduszy europejskich. Warunkiem było wykazanie spadku przychodów w danym okresie. Podatniczka nie musi zwracać tej kwoty, ponieważ przez trzy miesiące utrzymała działalność gospodarczą oraz zatrudnienie.

Czytaj także: Koronawirus. Firma odliczy koszty epidemii

Wnioskodawczyni wskazała, że nie realizowała żadnego bezpośredniego celu z programu finansowego. Przeznaczyła grant na wypłaty dla pracowników, zapłatę składek ZUS i podatków oraz zakup towarów.

Kobieta chciała skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT.Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że otrzymane przez nią środki stanowiące bezzwrotny grant są zwolnione od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o PIT, a nie pkt 46. „Wydatki sfinansowane tym przychodem nie stanowią kosztów uzyskania przychodów" – stwierdził dyrektor KIS.

Jaka jest różnica? Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o PIT wolne od podatku są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona ze środków europejskich, m.in. środki pochodzące z funduszy strukturalnych. Co ważne, wydatki sfinansowane tym przychodem zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT.

Problem z rozliczeniem

Kobieta nie może skorzystać z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy. Wprawdzie otrzymała bezzwrotną pomoc ze środków UE, ale nie spełnia jednego z warunków. Sama wskazała bowiem, że nie osiągała bezpośredniego celu z programu finansowego z bezzwrotnej pomocy.

Jak mówi Paweł Lewandowski, doradca biznesowy, dotacje otrzymane w związku z działalnością gospodarczą stanowią co do zasady przychód z tej działalności. Wiele zależy jednak od tego, która instytucja i z jakich projektów ich udziela.

– Przedsiębiorcy, którzy przystępują do rozliczenia dotacji otrzymanych w związku z pandemią, mają wiele problemów z ich klasyfikowaniem. Rozwiązaniem byłoby wydanie wytycznych przez organy podatkowe – mówi ekspert. – Powstaje też pytanie, jak rozumieć osiąganie bezpośredniego celu z programu finansowego – dodaje.

Nr interpretacji: 0115-KDIT2.4011. 896.2020.3.HD

Opinia dla „rzeczpospolitej"

Łukasz Czekański, doradca podatkowy, partner WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

Uważam, że zastosowanie zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy PIT zależy od precyzyjnego ustalenia, czy podatniczka rzeczywiście bezpośrednio nie osiągała celu programu finansowanego z otrzymanego grantu (w przypadku wsparcia udzielonego w związku z Covid-19 taka analiza wydaje się szczególnie istotna) – brakuje tutaj szczegółowych informacji. Wydając interpretację, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej opierał się na informacji przekazanej we wniosku, stąd jego stanowisko nie mogło być inne. Natomiast mogą istnieć pewne wątpliwości, czy w takiej sytuacji możliwe jest zastosowanie wskazanego przez niego zwolnienia, przede wszystkim ze względu na to, czy podatniczka może być uznana za uczestnika projektu.

Przedsiębiorcy, którzy korzystali ze wsparcia na utrzymanie firmy, mają często problem z jego rozliczeniem. Skarbówka rozstrzygnęła w najnowszej interpretacji, że grant jest zwolniony z podatku. Powstają wątpliwości, czy sfinansowane nim wydatki można uznać za koszt podatkowy.

Przysługuje zwolnienie

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara